radiátor

Vzduch v teplovodním oběhu topení snižuje účinnost vytápění, a pokud se nahromadí na kritickém místě, působí hluk. Jak na nápravu? Budete potřebovat toto nářadí a pomůcky – napouštěcí hadice, plochý šroubovák, imbusový klíč a nádobu na zachytávání vody.

radiátor

Odvzdušnění radiátoru – postup

  1. Na všech radiátorech otevřeme regulační ventily (včetně termostatických). Umožníme tak plný průtok topné vody i vzduchu
  2. Pokud je topení vyregulováno utlumením zpátečky, zajistíme její plný průtok. Na nových radiátorech se spodním připojením najdeme šroub. Na starších radiátorech se regulační ventil zpátečky většinou ukrývá pod kovovým krytem. Na jeho uvolnění budeme potřebovat imbusový klíč
  3. Vypneme topení a oběhové čerpadlo
  4. V nejvyšším bodě systému pootevřeme klíčkem odvzdušňovací ventil
  5. Vodu, která se mísí se vzduchem, zachycujeme do sklenice. Na některých ventilech lze nastavit směr jejího odtoku

Napouštění vody

Do uzavřené otopné soustavy dopouštíme vodu, pouze pokud je topné médium vychladlé. Voda v topném systému je znečištěná korozí a kovy, přičemž intenzivně zapáchá. Proto je třeba při každé manipulaci dbát na to, abychom neznečistili stěny, koberce či podlahy z dřevěného masivu.

Podlahové topení

Podlahové topení si získává stále více přívrženců. Díky tomu, že se jedná o nízkoteplotní vytápění, dochází při něm k úspoře energie a tedy i financí v porovnání s jinými druhy topení. Podlahové topení se instaluje ve všech místnostech po celé ploše, jedinou výjimkou jsou stabilně zastavěné místa jako kuchyňská linka, vestavěná skříň nebo vana. Podmínkou správného fungování je dobré vnitřní zaizolování stěn a podlahy pod topením.

Odvzdušnění podlahového topení

Jelikož topným médiem je voda tak se může jako u jiných druhů topení, které využívá vodu stát, že se systém zavzdušní. Nejčastěji se to projevuje tak, že jeden nebo více okruhů, zůstává chladných a okruhy nefungují, jak mají. Tento problém může vzniknout mechanickým poškození systému trubek. Tato závada se dá nejjednodušeji odhalit po zalití trubek do potěru a jejich natlakování. Pokud tlak poklesne, jde o netěsnost systému.

V případě zavzdušnění systému je třeba využití automatických odvzdušňovacích ventilů a doplňování odpařené vody. Odvzdušňovací ventily se nacházejí v rozvaděči a na kotli ústředního topení. Na odvzdušnění jednotlivých větví je nutné vypnout oběhové čerpadlo a větve odvzdušňovat jednotlivě. Všechny větve se zavřou a pouze konkrétní větev, která se právě odvzdušňuje je otevřená. Čekáme, než se přes ventil nepotřebný vzduch vyfoukne.

Pokud si sami na odvzdušnění topení netroufáte, je vhodnější zavolat si na pomoc specializovanou firmu, nejlépe dodavatele topení. Tato firma se dokáže o všechno postarat.

Mohlo by se vám líbit:

15 pravidel pro zdravý spánek

Jak zjistit spotřebu injektážního krému Systému AquaStop Cream®

Jak zamaskovat skvrny na zdech nebo po plísních?

Co byste měli vědět předtím, než se rozhodnete pro koupi obývací stěny

Pravidelný úklid kanceláří

Jak se dělají vrty pro tepelná čerpadla