Uvažujete nad pořízením nové obývací stěny? Přečtěte si, na co si dát pozor.

Doby robustních a nevkusných obývacích stěn, které sloužily spíše jako lapač prachu a odkladiště haraburdí než důstojná součást interiéru, na kterou je radost pohledět, jsou dávno pryč. Moderní obývací stěny jsou vzdušné, lehké, elegantní a účelné zároveň. Tedy přesně takové, jaké mají být.

Správné rozměry a typ, základ všeho

Důležitý je zejména to, aby měla vaše nová obývací stěna správné rozměry. Ty by měly umožňovat, aby se na stěnu dalo pohodlně a esteticky uložit vše, co potřebujete.

Zároveň byste však měli při volbě rozměrů zohlednit velikost obývacího pokoje. Pro malý obývák je tedy logicky lepší volit spíše menší sestavu. Ideální je v tomto případě sektorová obývací stěna složená z několika základních částí. Mnohem snáze ji totiž přizpůsobíte prostoru pokoje i svým specifickým potřebám na uspořádání jednotlivých polic, skříněk a stolků. Zároveň ji můžete kdykoliv v budoucnu úplně přestavět a docílit nového vzhledu, takže vás nikdy neomrzí.

Do větších obývacích se kromě sektorové obývací stěny hodí například rustikální obývací stěny z masivu, které v rozlehlejším prostoru vyniknou skutečně naplno.

Barvy a styl spolu musí ladit

Barvám je zapotřebí věnovat náležitou pozornost. V módě jsou světlé a pastelové odstíny, ideální především pro obývací stěnu určenou do malého obývacího pokoje, protože jak známo, světlé barvy prostor opticky zvětšují. To platí i u sedací soupravy. Nicméně, pokud chcete nechat obývací stěnu skutečně vyniknout, volte barvu podle barvy stěn a podlahy v místnosti. V případě tmavých stěn či podlahy volíme spíše tmavší odstíny a naopak.

Samotný styl obývací stěny by pak měl sedět celkovému pojetí pokoje a jeho nábytku. Přesto se nemusíte bát ani kombinací několika materiálů, jen je třeba mít na paměti že moderně pojatá stěna se nehodí např. do pokoje v selském stylu s přemírou masivního nábytku a obráceně. Na jednotnost stylu je pak třeba dbát dvojnásob v situaci, kdy je obývací pokoj přímo spojený s kuchyní, kdy je jakákoliv designová odchylka výraznější než obvykle.

Co se týče materiálu, kromě masivu a kovu patří se pro výrobu používá také dýha. A samozřejmě laminát, který je z nejlevnějších. Materiál tedy volte nejen podle požadovaného stylu, ale také finančních možností.

Související:

Foto: mt-nabytek

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj