Jak pěstovat orchideje: péče a zálivka od A do Z + v článku kromě informací o pěstování orchidejí najdete i inspirativní galerii těchto nádherných květin.

Obsah: Přesazování • Péče o orchideje • Druhy • Množení • Dělení rostliny

Rozdělujeme je na geofyty – rostoucí v půdě, nebo epifyty – rostoucí v korunách stromů. Podle nároků na teplo je dělíme na chladnomilné, středně teplomilné a teplomilné. Pěstujeme je ve speciální půdě určené pro orchideje na světlém místě, ne na přímém slunci a při rovnoměrné pokojové teplotě (v závislosti na druhu). Orchideje vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost. Důležité je si vybrat správný druh, protože ne všechny druhy orchidejí zvládnou pěstovat začátečníci.

Pěstování orchidejí – začínáme:

Přesazování orchidejí

Orchideje přesazujeme každé dva či tři roky na jaře. Rostliny nesmějí v té době kvést ani být nemocné či napadené škůdci. Poškozené, suché, nemocné a slabé kořeny vždy odstraňujeme hladkým řezem, neodtrháváme je. Nové nádoby by měly mít průměr větší alespoň o 2 cm jako původní. Měly by být průhledné, vyšší a užší.

Postup:

 • Přesazujeme rostliny, jejichž kořeny mají v nádobě málo místa
 • Kořenový bal vybereme z nádoby: do dlaně jedné ruky si opatrně vložíme listovou růžici a po jemném sevření druhou rukou táhneme nádobu směrem od rostliny
 • Důkladně zkontrolujeme kořenový bal
 • Suché, poškozené či napadené chorobami odstřihneme ostrými nůžkami
 • Po odstranění poškozených kořenů můžeme jemně zkrátit i kořenový bal
 • Odstraníme několik nejstarších listů
 • Na prosazení je vhodná průhledná vegetační nádoba s perforovaným a částečně vyvýšeným dnem
 • Na prosazení použijeme speciální substrát (nasekanou borovicovou kůru, vločky polystyrenu a kousky molitanu v poměru 1: 1: 1)
 • Na dno nádoby nasypeme lopatkou speciální substrát (koupíme ho hotový v obchodě nebo si ho namícháme v uvedeném poměru)
 • Rozprostřeme kořeny (nové kořeny by měly být v horní vrstvě substrátu) a dosypeme zbylý substrát (1 cm pod horní okraj nádoby), utlačíme a zavlažíme

Fotogalerie:

Péče o orchideje

 • Tyto rostlinky není dobré přesazovat velmi často, doporučuje se jednou za rok, po odkvětu. Po přesazení se zalévají jen jednou za tři týdny a hnojí se až po třech měsících.
 • Doporučuje se zalévat jednou týdně odstátou nebo převařenou vodou, nezapomínejte na pravidelné zvlhčování. Hnojit můžete 1x za 2 týdny, po zalévání.

Druhy orchidejí

Mezi oblíbené a poměrně snadno pěstitelé patří cymbídia (Cymbidium), střevíčník (Paphiopediulum), Phalaenopsis (Phalaenopsis), leľí (Laelia), odontoglosum (Odontoglossum), dutočnelkovec (Coelogyne), Pleione bulbocodioides, Oncidium (Oncidium).

Množení orchidejí

Schopnost orchidejí vzájemně se křížit je další z fenoménů této čeledi, protože s tak velkým rozsahem vzájemné hybridizace se již v rostlinné říši nikde nesetkáme. Hlavním opylovačem orchidejí je blanokřídlý hmyz, motýli, brouci, v tropech i kolibříci. Orchideje produkují obrovské množství velmi drobných semen. Zjistilo se, že v jedné tobolce je jich několik tisíc!

Dělení rostliny:

Dělením se množí sympodiální orchideje. Nejjednodušší je rozmnožovat rostlinu při přesazování, nejlépe na jaře, kdy začíná období růstu.

Dělení RIZO:

U sympodiálních orchidejí dostanete tímto způsobem rychle rostlinu s mnoha výhonky. Oddenky se rozdělí mezi hlízami – každý kus musí mít minimálně tři hlízy. Spící očko na bázi hlízy po čase vytvoří výhonky. Nejvhodnější čas je konec zimy nebo na začátku jara.

Rozmnožování pomocí Keiko:

Keiko je dceřiná rostlina, která se tvoří na okvětních stoncích nebo hlíze. Měl by mít alespoň dva 5 – 10 cm dlouhé kořínky a dva až tři lístky. Tyto se odeberou a vysadí.

Rozmnožování pomocí řízků:

Tento způsob se používá hlavně u orchidejí Epidendrum a Thun. Na jaře, případně v prvních letních měsících se odeberou vrcholové nebo boční výhonky z minulého roku. Zasadí se do rašeliníku a postaví na světlé a teplé místo.

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Odhalte všechny možnosti využití party stanu

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Moderní ploty z betonu

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu