Řadové domky zpravidla neumožňují svým majitelům, aby si vybudovali zahradu podle svých snů. Daný prostor je příliš malý na to, aby bylo možné vytvořit okrasnou i užitkovou zahradu a ještě ji případně oddělit. Přesto se zahrada u řadového domu vytvořit. A nejen, že splní svůj účel, ale budou vám ji závidět i sousedé.

Jak dosáhnout optického zvětšení zahrady

 

Obvykle nabízejí prostory u řadových domků úzký a dlouhý pozemek, který většinou na všech třech stranách sousedí s dalšími. Proto je optimálním řešením snaha alespoň o optické zvětšení a rozšíření dané plochy. Docílit to lze například trávníkem, nebo vybudováním částečně zakrytých výhledů a souvislých ploch. Pomáhá i prostorové rozčlenění pozemku na menší části.

 

Určitě k optickému rozšíření nepřispěje dlouhá rovná cesta. Vhodnější je tvarovat cestu třeba do oblouku nebo měnit její šířku.

 

U malé zahrady u řadového domu platí více než jindy, že v jednoduchosti je krása. Proto se musíme vyvarovat přílišného zaplnění malého prostoru, aby zahrada nebyla později džunglí, ale příjemným odpočinkovým místem. Materiály a rostliny bychom měli co nejvíce sjednotit. Je také dobré se domluvit se sousedy na jednotném oplocení, což umocní celkový dojem ze zahrady i jejího bezprostředního okolí.

 

Existují i některé vtipné rady, které přispějí k optickému zvětšení malé zahrady. Pokud je pozemek na jedné straně ukončen například kamenou či cihlovou zdí, můžeme na ni zavěsit zrcadlo. Podobného efektu lze dosáhnout zajímavou malbou na zdi, která může znázorňovat například otevřené dveře nebo okno.

Zahrada u řadového domu může mít i dřeviny, ovšem jen úzké a vyšší, než rozložité

 

Velice efektivní jsou popínavé rostliny, které nezaberou žádné místo. Vhodné jsou zakrslé kultivary, které můžeme použít i do předzahrádky.

 

U řadového domku to je pouze miniaturní prostor, proto se zde nemůže vysadit strom, který po letech přeroste celý dům a vše zastíní. Jeho případné zmlazování či dokonce kácení by vzhledem k malému prostoru a blízkosti domu bylo velice obtížné.

 

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Odhalte všechny možnosti využití party stanu

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Moderní ploty z betonu

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu