Zahradní domek může na zahradě sloužit k nejrůznějším účelům. Může být útočištěm pro vaše děti, skladištěm zahradního nářadí, malou dílnou, nebo i letním bytem.

zahradní bouda

Dětské zahradní domky

Nejčastěji se zahradní domky budují pro děti, které si v něm mohou zřizovat své království, prožívat své dětské sny, hrát si při nepříznivém počasí, nebo v něm o prázdninách přespávat se svými kamarády. Přispívá to i k výchově dětí k samostatnosti, pokud jim ponecháme jejich fantazii a aby si interiér domku upravily podle svých představ.

axi_marc

Oblíbené jsou také zahradní domky, jejichž součástí jsou dětské skluzavky, prolézačky či pískoviště. Umístění dětského zahradního domku je dobré situovat do míst, na které budete mít stálý dohled, abyste mohli dbát na bezpečnost dětí.

Víceúčelové zahradní domky

Až děti odrostou a začnou mít jiné zájmy, můžete dětský zahradní domek přizpůsobit svým potřebám a využít ho k uschování zahradního nářadí či různého materiálu. K těmto účelům slouží ovšem především klasické zahradní domky, který si trošku šikovný kutil může postavit sám, nebo si jej koupit v supermarketu a nechat přivézt. V pestrém sortimentu si určitě každý vybere takový typ, který bude vyhovovat jeho potřebám a zároveň dokonale zapadne do stylu zahrady.

malta

Některé zahradní domky mají i okna, nebo prosklené dveře, takže je v nich dostatek světla. V případě krásného letního počasí se můžete do takového zahradního domku i dočasně nastěhovat a vychutnat si tak letní dny přímo na zahradě. Ideální jsou zahradní domky s prodlouženým štítem, který zakryje malou terásku před domkem a umožní vám posezení v létě i za drobného deště. Jiný typ může sloužit jako malá dílna a skladiště nářadí nebo různého materiálu.

Rovněž jsou druhy zahradních domků, které lze využít jako prodejní stánek.

Materiál

Nejčastěji se zahradní domky zhotovují ze smrkového nebo borového dřeva.

Pokud se pustíte do stavby psí boudy, či zahradního domku, svépomocí, můžete postavit dřevěnou kostru z trámků a na stěny, podlahu i střechu použít například OSB desky. Ty mají potřebnou pevnost a odolávají i vlhku. Jako střešní krytina je vhodný některý lehký materiál, jakým jsou například asfaltové šindele. Aby byl domek co nejvíce uchráněn od zemní vlhkosti a od případných hlodavců, je dobré vybudovat vyvýšené základy, nebo alespoň čtyři pevné body. Druhá varianta vytváří praktický skladovací prostor pod domkem, kam můžete uskladnit stavební dřevo, nářadí či různý materiál.

Související:

Mohlo by se vám líbit:

Odhalte všechny možnosti využití party stanu

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Moderní ploty z betonu

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu