I naprostý začátečník zvládne obklad stěn v koupelně, či v jiné místnosti, pokud se bude řídit radami zkušených.

Jak obložit koupelnu…

1) Ze všeho nejdříve vyměříme prostor, abychom zjistili, kolik obkladaček potřebujeme. A pro všechny případy připočteme cca. 20 % navíc.

2) S obkladačkami rovněž zakoupíme lepící tmel, spárovací hmotu a krajové lišty. Dále budeme potřebovat zubatou stěrku k nanášení tmelu a pěnové hladítko. Řezačku na kachlíky a kleště na lámání kulatých otvorů si půjčíme v půjčovně nářadí.

4) Před samotným pokládáním si musíme pečlivě připravit stěnu, ze které odstraníme nečistoty, starou maltu a větší nerovnosti vyrovnáme cementovou maltou nebo tmelem. Následuje penetrace hloubkovým penetračním nátěrem – nezbytným především u savých podkladů -, která snižuje a sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost.

5) Podle skladby obkladů v kladečském plánu, který si nakreslíme předem, změříme výšku obkladu a vyznačíme rysku přibližně v úrovni očí. Pomocí hadicové vodováhy pak přeneseme výšku i na ostatní stěny a body propojíme souvislou čarou tužkou.

6) Lepidlový tmel si rozmícháme vždy po menších částech v kbelíku s vodou do mazlavé hmoty a pak je naneseme zubovou stěrkou na stěnu i na druhou stranu obkladačky. Nejprve vždy hladkou stranou stěrky a poté lepidlo natáhneme po ploše zubovou stranou. Obklady pokládáme na stěnu od nakreslené rysky směrem nahoru a následně dolů za stálé kontroly svislé roviny.

7) Poslední řadu dolepíme až po položení dlažby, pokud ji už nemáme. Každou obkládačku vždy po nalepení poklepeme mírně gumovou paličkou, aby lépe přilnula a srovnáme její povrch s ostatními pomocí rovného prkénka. Mezery mezi jednotlivými obkladačkami dříve staří mistři vyplňovali sirkami, dnes k tomu slouží umělohmotné křížky, které se po zaschnutí lepidla vyjmou.

8) Až máme celou stěnu hotovou, počkáme několik hodin a poté začneme spárovat.

9) Spárovací hmotu si rozmícháme s vodou tak, aby nebyla ani příliš hustá, ani příliš řídká. Používáme k tomu gumovou nebo pěnovou stěrku, pomocí které natahujeme spárovačku po celé ploše.

10) Zhruba za hodinu setřeme přebytečnou hmotu vlhkou houbou. Dokonalé omytí stěny necháme na později, až hmota ve spárách dokonale zaschne.

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj