Patent na výrobu celuloidu byl vydán již v roce 1870 ve Spojených státech amerických. Od té doby se celuloid vydal na úspěšnou cestu světem, který jej uvítal s otevřenou náručí. A přestože dnes již tento materiál předčily mnohé moderní technologie a není tak často využíván, přežil alespoň v případě placek se spínacím špendlíkem, které lidé stále milují a používají k celé řadě různých účelů.

Náhrada za slonovinu

Celuloid vznikl jako výsledek výzvy hledající náhražku slonoviny, z níž se vyráběly biliárové koule. Přestože začal být tento sport ve Spojených státech na konci 19. století stále více populární, cena slonoviny neklesala a tento materiál se stával nedostatkovým. Do výzvy o výrobu náhradního materiálu se přihlásili bratři Hyattové, kteří k výrobě nového materiálu použili látkou zvanou parkesin, jež byla náhodou objevena anglickým vynálezcem Alexandrem Parkesem. Díky tomu se dostali do sporu s dalším Angličanem Danielem Spillem. Ze soudní pře ale vyšly obě strany stejně. Materiál mohli vyrábět jako Američané, tak Angličan a rozmachu celuloidu nic nebránilo.

Bouchající biliárové koule

Slíbená odměna za vynález náhražky slonoviny ale bratry Hyatthovi minula, možná proto, že při neopatrném šťouchu koule z celuloidu vlivem nedokonalého zpracování celulózy občas bouchaly. Z biliáru se tak rázem stala adrenalinová hra, což mnoho hráčů nekvitovalo s nadšením. Dokonce se kvůli tomu v jednom americkém saloonu strhla přestřelka. Jak tento incident skončil, už dnes nezjistíme, jedno ale víme jistě, celuloid přetrval do dnešních dob a pomohl k rozvoji mnoha dalších odvětví. Mimo jiné díky němu mohly slavit rozmach již zmíněné placky se spínacím špendlíkem. Ty byly původně vyráběny z látky podobně jako první knoflíky, časem se ale právě díky rozmachu celuloidu přešlo k výrobě z umělé hmoty. Takové placky byly levnější, rychleji se vyráběly a bylo možno je použít k propagaci. Výroba placek od té doby naznala jistých změn, přesto ale patří tyto nenápadné kulaté krasavice k oblíbeným upomínkovým i reklamním předmětům.

Sex Pistols a jiní

Jednoduchosti jejich použití vyžily mnohé kapely, které právě placky používaly ke své propagaci. Nejzářivější je mezi nimi kapela Sex Pistols, placky ale používali i třeba Beatles. Placky na batoh si dnes můžeme připnout částečně i díky hnutí hippies, které si z nich udělalo poznávací znamení svých členů.

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj