Zelené střechy, ekologické střechy, živé střechy – říkejte jim, jak chcete, jedno je ale jisté: jejich popularita roste. S nárůstem popularity se však zvyšuje také počet mýtů, které společností kolují. Říká se například, že zelené střechy vyžadují náročnou údržbu a nejsou ověřené časem.

Zelené střechy jsou prostě takové střechy, na nichž roste vegetace. Může se jednat o stromy a keře, ale třeba také jen trávník. Může obsahovat odvodnění, zavlažování a kořenovou bariéru. Možnosti jsou poměrně velké, tušili jste to? A tušili jste, že následující široce rozšířené názory nejsou pravdivé?

1. Zelené střechy jsou experimentální a neověřené časem

Totální omyl. Ploché střechy se osazovaly zelení již před stovkami let. Například v sousedním Německu byly zelené střechy velmi populární ve 40. letech 20. století.

2. Jsou vhodné pouze pro ekologické budovy

Ne, pro instalaci zelené střechy opravdu nemusíte mít žádné ekologické cíle. Nejde o ekologii, ale o šetření peněz! Zeleň vaši střechu izoluje, takže v létě neutratíte tolik za klimatizaci a v zimě zase za vytápění.

3. Zelenou střechou zatéká

Není tomu tak, zelené střechy nejsou nijak náchylnější k prosakování, kořeny nepoškozují střechu. Správně navržená zelená střecha má kořenovou bariéru, takže rostliny nemohou zakořenit příliš hluboko a poškodit konstrukci. Ani zatížení střechy vegetací není problémem, vše se dimenzuje tak, aby plochá střecha netrpěla.

4. Zavlažování zelených střech je složité a nákladné

Zavlažování může probíhat úplně bez práce, na střechu je totiž možné nainstalovat zavlažovací systém fungující bez vašeho přičinění. Rostliny se vybírají vždy na míru danému podnebí a požadavkům zákazníka. Odborníci vám rádi pomohou vybrat odolnou vegetaci, jež nevyžaduje denní zalévání. Na zálivku navíc můžete využívat dešťovou vodu, budete-li ji schraňovat.

Zajímá vás více informací? Obraťte se na CZ isolation. Možná i vám by mohla na domě vyrůst zelená střecha!

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky