Pohled, který jako kdyby vypadl z knihy sira Arthura Conana Doyla. Představte si, že máte na zahradě vřesoviště podobné tomu, po kterém se proháněl pes baskervilský. A víte, že si ho můžete snadno vytvořit na zahradě? Poradíme vám, jak na to.

Obsah: Zakládání vřesoviště • Výsadba vřesu • Zálivka • Údržba

Zakládání vřesoviště

Pokud toužíte o opravdu přirozeně působícím vřesovišti, bude dobré, když bude mít nepravidelný tvar. Vyberte takové místo, které je celý rok dostatečně slunné a půda je zde pravidelně prohřívána. Pokud nemáte přirozeně kyselou půdu, upravte hodnotu pH na 4-5. Většinou stačí přidat rašelinu, borovou hrabanku nebo písek z řeky. V případě, že máte hodně zásaditou vápenatou půdu, bude nutné odstranit ji do hloubky a nahradit kyselým substrátem.

Výsadba vřesu

Doporučuje se připravit si půdu už na podzim, nechat promrznout a až na jaře zasadit rostliny. Při vysazovaní je nedávejte hned vedle sebe, ale nechte mezi nimi prostor, protože se sami rozrostou a vytvoří koberec. Místa, která neosázíte, zakryjte mulčovací kůrou, která zabrání tomu, aby do vřesoviště pronikl plevel.

Vřesoviště vyžadují hodně vody

Vřesoviště se často nacházejí na okrajích rašelinišť a místech, kde je obecně hodně vody. Je proto nutné často zalévat ideálně během celého roku. Hnojení není potřeba, bohatě si vystačíte s občasným přidáním rašeliny.

Velmi jednoduchá údržba

Velkou výhodou efektně vypadajících lánu vřesoviště je to, že se téměř nemusí udržovat. Jediné, co musíte udělat je vřesoviště správně založit a potom pouze dbát o dostatečnou zálivku. Rostliny se sami rozrostou, čímž zabrání rozrůstání plevele. A pokud se přeci jenom nějaký ten plevel objeví, tak ho jednoduše vytrhnete. Někdy se může stát, že některé rostliny odumřou, takže když chcete mít nepřerušovaný celistvý koberec, vyměňte je za nové rostliny. Velmi krásně vypadají kombinace různých barev vřesu, jako je fialová, růžová nebo bílá.

 

Mohlo by se vám líbit:

Odhalte všechny možnosti využití party stanu

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Moderní ploty z betonu

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu