Při rekonstrukcích bytů se často zapomíná na řešení problémů s vlhkostí a plísněmi. Ty se často objevují po výměně oken za plastová, která lépe těsní. Instalací rekuperační jednotky tyto problémy vyřešíte jednou pro vždy a navíc si zajistíte nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu do interiéru.

Větrání s rekuperací je dnes samozřejmostí u novostaveb, ale je možné ho instalovat i při rekonstrukci bytu. Sice ji můžete dodatečně přidat po ukončení rekonstrukce, ale je lepší o ní popřemýšlet už při plánování rekonstrukce. Pro instalaci zvolil projektant výrobky firmy Zehnder. Ta je jednou z nejúspěšnějších firem na českém trhu. Kromě tradiční technologické švýcarské kvality, klade důraz na dokonalou funkčnost, spolehlivost, tichý chod, snadnou obsluhu stejně jako jednoduchou instalaci.

Vzhledem k rozloze a dispozici bytu (80 m²) bylo potřeba najít prostorově úsporné řešení, při kterém nebude potřeba provádět náročné stavební úpravy. Z tohoto důvodu se projektant rozhodl pro rekuperační jednotku od firmy Zehnder, která se pohodlně vejde do standardní kuchyňské linky nebo menšího stěnového výklenku. I rozvody vzduchu bylo potřeba vést co nejúsporněji. V kuchyni potrubí vede nad kuchyňskou linkou a v chodbě v nízkém stropním podhledu. Celý systém je snadno přístupný. Zajistí komfortní, zdravé a energeticky úsporné vnitřní klima bez vlhkosti a plísní.

Prostorově úsporná jednotka

Srdce celého systému tvoří komfortní větrací jednotka Zehnder ComfoAir 180, která je navzdory svým malým rozměrům velmi výkonná, její účinnost je až 95 %. Vedle výkonnosti v sobě spojuje i vysoký komfort, jednoduchou obsluhu a flexibilní integraci do budovy. Výkonný ventilátor má maximální průtok vzduchu 180 m³/h, přesto je velmi tichý a neruší obyvatele bytu. Právě z těchto důvodů se používá především v bytech a malých interiérech.

Minimální stavební úpravy

Renoventily pro přiváděný a odváděný vzduch se instalují s malým odstupem od stropu a stěny, stačilo tedy vytvořit jen malý snížený podhledu v chodbě. Do místností se rozvody vedou jádrovým vrtáním.

Většinu rozvodů tvoří kulaté trubky Zehnder ComfoTube 90 případně Zehnder ComfoTube75. Tam, kde je to prostorově výhodnější používají se patentované ploché trubky Zehnder ComfoTube flat 51. Díky tomu, že lze všechny varianty kombinovat, dá se vytvořit systém přímo na míru.

I zde se použila již tradiční vychytávka, kterou najdete u všech systémů Zehnder, a sice izolované potrubí pro přívod venkovního vzduchu do jednotky ComfoPipe Plus. To je vyrobené z EPP s vysokou tepelnou izolací a hladkým povrchem. To zabraňuje vzniku kondenzátu a usazování nečistot.

Jedna mřížka na fasádě

U bytových domů jsou zásahy do fasády velmi problematické, hlavně kvůli získávání souhlasu společenství vlastníků či bytového družstva. Kombinovaná venkovní mřížka z nerezové oceli od firmy Zehnder však tyto zásahy do fasády minimalizuje. Neruší tak celkový vzhled fasády a ani nehrozí její poškození.

Problém není ani se smícháním čerstvého a odvětrávaného vzduchu. Díky promyšlené konstrukci je zpětné nasátí odvětrávaného vzduchu do objektu téměř vyloučeno.

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky