V posledních několika letech je v domácnostech kladen důraz také na osvětlení. Dávno jsou pryč doby, kdy se používaly pouze klasické žárovky. Současný trh je rozmanitý a nabízí nepřeberné množství možností, přičemž některé jsou více úsporné, jiné naopak zase méně. V následujícím článku vám představíme úsporné a zdravé osvětlení.

I když si to možná ani neuvědomujete, osvětlení domácnosti výrazně ovlivňuje fyzickou a psychickou pohodu člověka, jeho pracovní výkon, produktivitu, ba dokonce i regeneraci organismu. Pokud budete neustále pod nevhodným osvětlením, může vám to dočasně i trvale poškodit zdraví, což zřejmě nechcete.

LED osvětlení je sázka na jistotu

Dominující postavení má momentálně LED žárovka, což je světelný zdroj na bázi světelných diod. Žárovka je mimořádně účinná, přičemž až 95 % spotřebované energie přeměňuje na světlo a pouhých 5 % se promění na teplo. Pro srovnání, u původních vláknových žárovek tomu bylo opačně.

LED žárovky se vyznačují dlouhou životností, neobsahují škodlivé látky (jako je například rtuť) a po zapnutí svítí na plný výkon. V nabídce je navíc pestrá škála variant LED osvětlení, nemusíte zůstávat jen u žárovky, ale dají se sehnat různé samolepicí pásky a podobně.

Zřejmě se ptáte, jestli se uvádí nějaká škodlivost LED žárovek. Technologie pro lidský organismus opravdu škodlivá není, ovšem je nezbytné zvolit správnou barevnou teplotu. Ideální volbou je neutrální zbarvení připomínající denní světlo, což jsou žárovky svítící přirozeně bíle s teplotou 4000 K až 6500 K.

Co je to biodynamické osvětlení?

Setkáte se také s termínem biodynamické osvětlení, jež maximalizuje efektivitu svícení. Intenzitu osvětlení mění dynamicky v závislosti na tom, jestli je den, nebo noc. Ráno svítí teplou bílou (2700 K až 4000 K), večer zase eliminuje modrou složku a svítí jen tolik, kolik je potřeba. Biodynamické osvětlení je založeno také na LED technologii.

Mohlo by se vám líbit:

Designová křesla nemění jen obývací pokoj

Jaké vybrat protisněhové zábrany, které zamezí škodám na majetku a zdraví?

Tepelná čerpadla pro rodinné domy i průmysl

Jak nejlépe pečovat koupelnovou předložku či kobereček?

Výměna oken za nová je snazší, než se možná domníváte!

Za který dětský nábytek vás budou potomci zbožňovat?