V oblasti výroby prosklených ploch, především však oken, se setkáte s několika variantami skel. Základní rozdíl nastává v jejich počtu, přičemž donedávna se používala zejména dvojskla, ovšem postupem času je vytlačují trojskla. Důvod je jednoznačný. Trojskla totiž slibují mnohem lepší vlastnosti, co se hlavně tepelné a zvukové izolace týče.

V první řadě je vychvalováno, že trojsklo má lepší izolační vlastnosti, a to v porovnání s dvojsklem až o neuvěřitelných 40 %. Samozřejmě výrobní technologie jednotlivých firem jsou trochu odlišné. Zpravidla se však v meziskelním prostoru nachází vzácný plyn, jehož úkolem je minimalizovat tepelné ztráty.

Izolace nejen tepelná, ale i zvuková

Pokud bydlíte u hlavní cesty, vlakového nádraží či v rušné ulici, rozhodně se vyplatí investovat do oken s třemi skleněnými tabulemi, protože propustí mnohem méně zvuku zvenčí. V případě, že je pro vás zvuková izolace velice důležitý parametr, zaměřte se na index neprůzvučnosti, jenž je udáván v decibelech.

Stejně tak se trojskla vyznačují vyšší bezpečností a odolností. Pro zloděje je mnohem obtížnější překonat tři skleněné tabule. Samozřejmostí jsou i vlastnosti jako třeba stabilita a trvanlivost.

I na orientaci pokojů záleží

Spousta lidí si ani neuvědomuje, že je velice důležité při výběru oken zohlednit také orientaci pokojů. Opravdu je obrovský rozdíl, zda pořizujete okna pro severní, nebo jižní stranu. Jestliže do oken svítí slunce takřka po celý den, vyplatí se investovat do alternativy s nízkým solárním faktorem. Obejdete se potom klidně i bez klimatizace.

Výběr oken rozhodně nepodceňujte. Je dobré si dát na jednu stranu přednosti, na druhou stranu zase úskalí jednotlivých variant, až potom si vybrat optimální řešení přímo pro váš dům či byt.

Mohlo by se vám líbit:

Za který dětský nábytek vás budou potomci zbožňovat?

Jak se připravit na topnou sezónu? Zkontrolujte radiátory, zajistěte revizi kotle

Toužili jsme po vlastní chatě a tak jsme si na ni vzali americkou hypotéku, píše František z Liberce

Spotřeba vody v ČR neustále roste. Jak zajistit úspory pitné vody v domácnosti, aby vás to neomezilo?

PVC podlaha slaví návrat. Jaké má výhody a nevýhody?

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!