hypotéky na chatu dává většina lidí přednost její tradiční podobě. Není to ale pravidlem – jednou z vhodných variant je také americká hypotéka, která má svoje velké výhody. Právě pro ni se rozhodl pan František (51 let) z Liberce spolu se svou manželkou. Na následujících řádcích se s námi podělili o jejich příběh:

Na oslavě s přáteli nás napadla myšlenka, že bychom si také mohli pořídit chatu

Ne jedné oslavě narozenin, kterou pořádali naši blízcí přátelé, jsme se bavili o mnoha věcech a v průběhu večera padlo téma chataření. Ukázalo se, že téměř všichni přítomní už nějakou chatu nebo chalupu mají a ten večer nás poprvé napadlo, že by možná nebylo špatné si také jednu pořídit.

Zvažovali jsme, zda ji skutečně využijeme a nakonec se oba rozhodli, že ano

Doma jsme pak o tom s manželkou dlouze diskutovali a probírali jednotlivá pro a proti. Argumentem proti bylo například to, že jsme přece jenom spíše městské typy a že se nám možná nebude moc chtít se o chatu starat. Nakonec ale převážily důvody, které hovořily ve prospěch nové chaty, a tak jsme se domluvili, že si ji pořídíme – a teď nastala těžká otázka – jakou a kde přesně?

Výběr chaty byl docela oříšek – každý jsme měli malinko jinou představu

Myslel jsem si, že se docela rychle shodneme, ale to jsem se hodně mýlil – manželčina představa byla totiž o dost jiná než moje. Já jsem chtěl primárně, aby byla chata co nejmoderněji vybavená, zatímco pro ženu byla prioritou hlavně velká zahrada a obecně hodně zeleně. Úplně jsme se neshodovali ani na lokalitě – oba jsme sice chtěli, aby to pro nás nebylo moc daleko od Liberce, na druhou stranu já jsem chtěl spíš chatu někde v místě, kde je dostatek služeb apod., zatímco manželka se nebránila chatě někde na samotě.

Nakonec jsme ale chatu vybrali a začali řešit, jak ji budeme financovat

Byly to dlouhé diskuse, ale ve finále se nám přece jenom podařilo se dohodnout na jedné konkrétní chatě. Byla v docela dobré lokalitě, měla připojení na internet i satelitní parabolu a byla u ní opravdu velká zahrada – nakonec jsme tak byli spokojení oba. Museli jsme ale začít řešit jinou věc – financování její koupě. To sice také vypadá jako docela oříšek, v tomto jsme se ale naštěstí shodli mnohem rychleji.

Přemýšleli jsme o více možnostech, nakonec zvítězila americká hypotéka

V klidu jsme si na to sedli a zvažovali postupně jednotlivé varianty. Možnost okamžité koupě byla vyloučená, tolik peněz jsme neměli. Brát si nebankovní půjčku jsme nechtěli, nevěříme jim a myslíme si, že jsou předražené. Bankovní spotřebitelský úvěr už zněl líp, stejně tak jako klasická hypotéka na chatu. Nakonec jsme se ale rozhodli pro možná trochu netradiční, pro nás ale v tu chvíli nejlepší řešení – americkou hypotéku. Líbilo se nám na ní, že má nižší úroky než klasický úvěr v bance a dá se splatit předčasně bez sankcí. Ručili jsme za ni naším bytem 2+1, ale neměli jsme o něj vůbec strach – splátky jsme si nastavili tak, abychom hypotéku byli schopní splácet naprosto bez problémů.

Sjednání chvíli trvalo, ale pracovníci banky byli velice ochotní

Věděli jsme, že vyřízení hypotéky na chatu (byť americké) není otázkou jednoho dne, a tak nás ani nijak nezaskočilo, že celý proces trval asi dva týdny. Důležité pro nás bylo, že zaměstnanci banky byli velmi ochotní a naprosto profesionální, všechno nám podrobně vysvětlili a chovali se prostě na jedničku s hvězdičkou. Když nám nakonec hypotéku schválili, spadl nám oběma obrovský kámen ze srdce a už jsme se jen těšili na to, až poprvé navštívíme – teď už naši – chatu.

Na chatě se nám moc líbí a jsme šťastní, že jsme se pro ni rozhodli

Je to už rok, co nám chata patří, a ani na okamžik jsme její koupě nelitovali. Naopak, je nám tam moc fajn a trávíme tam ještě více času, než jsme měli původně v plánu. Manželka se s velkým nadšením pustila do zahradničení, já si zase užívám klidu, který ve městě moc nemáme – náš byt se totiž nachází v docela rušné části Liberce.

Hypotéku na chatu splácíme poctivě, nic jiného nám ani nezbývá

Ještě nám pěkných pár let splácení zbývá, žádný strach z toho ale nemáme. Máme dobře nastavené nízké splátky a vzhledem k našim příjmům se myslím opravdu nemusíme bát, ani kdyby přišla nějaká nečekaná krize (jako byla třeba letos pandemie koronaviru, nebo nedejbože rozvod a řešení hypotéky). Úvěr splácíme automaticky převodem z našeho účtu a vše probíhá tak, jak má.

Americká hypotéka na chatu není tak častá, my ji ale určitě doporučujeme

Je faktem, že většina lidí si chatu pořizuje jiným způsobem – většinou volí klasickou hypotéku, mnoho lidí zas preferuje spotřebitelský úvěr. Pro nás ale byla americká hypotéka na chatu rozhodně dobrým řešením, a pokud víte, že na 100 % zvládnete úvěr řádně splácet, mohla by být dobrým řešením i pro vás.

Nebojte se splnit si své sny – nám se to podařilo a užíváme si každou chvilku

Spousta lidí se pořád něčeho bojí a místo toho, aby si užívali života, tak jen šetří a nic si nedopřejí. Samozřejmě – člověk musí myslet na zadní vrátka a zbytečně nerozhazovat, ale na druhou stranu je důležité umět si udělat radost a nežít jen prací a starostmi. Taková chata je skvělým místem pro relaxaci a jak já, tak i manželka můžeme koupi chaty určitě jedině doporučit.

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj