Chcete chovat hlodavce jako domácí mazlíčky, ale rádi byste něco jiného než křečka? Co třeba Osmák nebo…

O které domácí mazlíčky se jedná?

1) Osmák degu

Osmák degu – drobný hlodavec, který miluje zábavu

Populární denní hlodavec, který má rád společnost, nejlepší je proto chovat je v páru či menší skupince. Rád se proběhne i mimo klec a ocení všemožné překážky, vyvýšeniny a tunely, které mu do klece nachystáte. Na druhou stranu je však poměrně bázlivý a má silný skus i drápky, při úleku tak může škrábnout či kousnout.

  • Kolik stojí? Cena za jednoho Osmáka je poměrně různorodá, setkáte se i s cenou pod stovku, nejčastěji však v rozmezí 150-350 Kč/ks.
  • Dožívá se: 6-8 let

2) Pískomil mongolský

Pískomil – super nenáročný domácí mazlíček
Pískomil – super nenáročný domácí mazlíček

Velmi nenáročný drobný hlodavec, který vyniká svou hravostí a společenskostí, proto byste měli chovat vždy alespoň pár, ideálně tříčlennou skupinku. Výhodou je i fakt, že je poměrně nenáročný i na vybavení samotné klece.

  • Kolik stojí? V chovatelských prodejnách vás běžně vyjde i na 60-80 Kč. Od chovatele pak běžně do 120 Kč.
  • Dožívá se: 2-4 let

3) Činčila

Činčila - oblíbený domácí mazlíček
Činčila – oblíbený domácí mazlíček

Činčila je dlouhověký hlodavec, který nejspíše přežije i vašeho psa, ale i nejednoho papouška, kteří mezi domácími mazlíčky v dožívání se vysokého věku excelují.

Činčily na první pohled upoutají svým huňatým kožichem a roztomilostí. Jsou také velice hravé a aktivní. Na rozdíl osmáka jde o nočního hlodavce, přes den si tedy potrpí na soukromí. Dále je nutné dbát na to, aby dostávala správnou a vyváženou stravu. A především nebyla vystavena průvanu, na který je extrémně háklivá – i obyčejné a nepodchycené nachlazení může pro činčilu znamenat smrt.

Jinak je samotná péče o činčilu není nijak zvláště náročná, přesto vhodné, aby se o ni staraly výhradně děti (pokud jde o jejich mazlíčka), neměl by chybět dohled rodičů.

Velmi důležitá je prostorná a klec.

  • Kolik stojí? Běžné cenové rozmezí je od 300-600 Kč za kus, jiná než standardní zbarvení pak pořídíte i za více než 1000 Kč.
  • Dožívá se: 10-20 let

4) Morče

Morče – patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky

Klasika všech klasik. Po křečkovi asi nejlepší možná varianta pro prvního domácího mazlíčka. Morče je natolik nenáročné, že se o něj zvládne bez problému starat i dítě. Byť jako vždy, rodič by měl dohlížet.

Morčata jsou velmi společenská, skupinově orientovaná zvířata. Jsou poměrně inteligentní a dokonce se dokáží naučit slyšet na své jméno. A ačkoliv je současný trend chov jednotlivce, důrazně doporučujeme opět chovat morčata alespoň v páru.

A samozřejmě ocení i možnost pohybu mimo klec.

  • Kolik stojí? Cena se hodně odvíjí od druhu, v průměru ale počítejte s cenou v rozmezí 70-600 Kč.
  • Dožívá se: 4-8 let

TIP na závěr: nemáte poblíž prodejnu se zvířaty? Poohlédněte se v on-line inzerci, kde najdete činčily, morčata a další na prodej: např. specializovaná: IFAUNA obecná: BAZOS – sekce drobní savci. A další…

Mohlo by se vám líbit:

Domovní ČOV od projektu po úřady

Vyrazte na slevy do Baumax. V eshopu mají výprodeje až 70 %

Podle čeho vybírat obklady a dlažby do exteriéru?

Bezpečnostní dveře s cylindrickou vložkou ochrání vás i váš majetek

Infrazářiče či topné panely vám dokáží ušetřit za vytápění

PREFA zve na veletrh STŘECHY PRAHA 2020 do PVA EXPO Letňany