Napáchalo zimní uskladnění škody na zahradním nábytku? Máme pro vás tipy, jak obnovit jeho zašlý punc.

Obsah: RatanUmělý ratan • Plast • Kov • Proutí • Bambus

Nejdříve vodou se saponátem navlhčíme celý dřevěný povrch a po nabobtnání nečistot použijeme kartáč na jejich odstranění. Poté zpevníme uvolněné spoje. Doporučujeme prodloužit i životnost nohou. Nohy stolů a židlí, které jsou v neustálém kontaktu s vlhkou zeminou, se obvykle poškodí dříve než ostatní části nábytku. Ošetříme praskliny škrábance a rýhy.

Vyfoukejte z praskliny nečistoty a zalijte ji dvousložkovým epoxidovým lepidlem. A není třeba připomínat, že nový nátěr obnoví zašlou slávu každého dřevěného zahradního nábytku.

Zahradní nábytek z přírodního ratanu

Před sezónou stačí nábytek z přírodního ratanu vykartáčovat silnějším mýdlovým roztokem a přetřít suchým hadříkem.

Na odmaštění pomáhá trochu čpavku přidaného do vody. Případně ratanový nábytek můžeme vystříkat hadicí a nechat vysušit. Pokud použijeme následně horkou slanou vodu, materiál tak impregnujeme. Aby se ratan nevysušil, je dobré ho někdy natřít olivovým olejem, zůstane tak déle pružný.

Starší můžeme pro prodloužení životnosti natřít bezbarvým lakem na ratanový materiál, nikdy však nepoužívejme mořidlo.

Umělý ratan

Zahradní nábytek z umělého ratanu je vděčný – nepraská, neloupe se a má i nižší hmotnost, navíc oceníte elegantní design. Je dostatečně odolný vůči vodě i slunci. Na údržbu potřebujeme jen vodu a běžný saponát.

Plastový zahradní nábytek

Na čištění plastového nábytku v žádném případě nepoužívejte čistící prášky, které mohou způsobit při silnějším tlaku drobné rýhy, do kterých se dostanou nečistoty. Ideální je hadřík a jemný saponátový roztok.

Nábytek na konec stačí osprchovat čistou vodou a otřít do sucha, aby na povrchu nezůstaly skvrny. Lesk plastu dodáme leštěnkou na karoserii auta.

Kovový zahradní nábytek

Kovové části sklápěcích křesel přestříkáme čas od časů silikonovým sprejem. Hliníkový nábytek očistíme pomocí saponátu. Nerez otřeme vlhkým hadříkem a ošetříme ho přípravkem na tento druh materiálu. A pokud rezaví kovové části, tak je obrousíme smirkem a poškozená místa nalakujeme.

Proutěný zahradní nábytek

Proutí se vlivem deště a vysokých teplot rychle poškozuje, proto tento druh zahradního nábytku umísťujeme na krytá místa, než volně v zahradě. Stačí otřít vlhkým hadrem.

Bambusový zahradní nábytek

Bambus je jako materiál dostatečně odolný vůči vodě i slunci, navíc je také tvrdý a zachovává si dlouho původní barvu. Snadno se čistí mýdlovou vodou, ani odstraňování případných skvrn nepředstavuje problém.

Mohlo by se vám líbit:

Odhalte všechny možnosti využití party stanu

Nejen veřejné LED osvětlení změní vaši obec

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Jak navrátit výkon spotřebičům? Pomohou náhradní díly a filtry

Jak na výběr hrnců a dalších domácích potřeb do kuchyně?