Segment zahradního nábytku je poměrně pestrý. Měli bychom se rozhodovat jak podle estetického, tak i praktického hlediska. Která konkrétní kritéria je potřeba zohlednit?

Velikost určíme podle toho, pro kolik hostů ji plánujeme využít, tedy kolikamístná bude. Úplně nejběžnější jsou v tomto sortimentu lavičky pro dvě osoby. Při výběru nesmíme zapomenout, že pokud si chceme pořídit velkou lavici, ale malý prostor nám to neumožňuje, tak je tato investice zbytečná.

Účel využití

Jakkoli by se mohlo zdát, že je zahradní lavice pouze k sezení, a není zase tak důležité něco příliš řešit, není tomu tak.

Měli bychom si uvědomit, že vsedě na lavičce budeme jen tak odpočívat nebo v některých případech bude lavice sloužit jako posezení ke stolu nebo si na ni budeme chtít dokonce lehnout. Tomu přizpůsobíme výběr modelu s čelem, područkami atd. Některé modely jsou dokonce polohovací, proto nám poskytnou maximální komfort.

S volbou materiálu souvisí celá řada dalších parametrů, protože každý typ má charakteristickou dobu životnosti i nároky na údržbu.

Ratan

V tomto případě musíme rozlišit, zda se jedná o ratan přírodní nebo umělý. Každý materiál má svá specifika. Přírodní ratan je v podstatě dřevo, které pochází z liány, která roste v pralesích jihovýchodní Asie. Umělý ratan je vyroben z polyetylenu a věrně napodobuje ratan přírodní.

Přírodní ratan

Přírodní ratan působí přirozeně a kvůli svému designu je mezi lidmi velice oblíbený. Kromě toho, že podobně jako například masiv má vždy unikátní strukturu, platí i pro ratanové výrobky, že každý může mít trochu jiný odstín a jejich originalita je pro zákazníky žádoucí.

Ratanová zahradní lavice vám dlouho vydrží, protože materiál je sice měkký, ale poměrně pevný. Na rozdíl od masivu nepotřebuje náročnou údržbu a případné nečistoty stačí pouze otřít. S jednou nevýhodou musíte ovšem počítat. Je to vyšší pořizovací cena a menší odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Umělý ratan

Je to právě nižší životnost přírodního ratanu, která nutně vedla v segmentu zahradního nábytku ke snaze najít materiál napodobující přírodní kouzlo ratanu, ale s vyšší odolností. Umělý ratan je v podstatě plast. Výrobci neustále své produkty zdokonalují, aby se přírodnímu materiálu podobaly nejen funkčností, ale i vzhledem.

Přednost umělého ratanu tak tkví primárně v tom, že minimálně podléhá vnějším povětrnostním vlivům. Není nasákavý, takže ani při čištění proudem vody ze zahradní hadice lavici neublížíte. V optimálním případě by měl být opatřený UV ochranou, aby nábytek postupně na slunci nevybledl. Neměl by však být vystaven prudkým teplotním výkyvům, škodí mu mráz i extrémní horko.

Kov

Kovový nábytek je především velmi praktický. Je dostatečně odolný se snadnou údržbou. Robustní konstrukce zvládne bez potíží i rozmary počasí. Nejčastěji se kovový zahradní nábytek vyrábí z hliníku, oceli nebo železa. Setkat se můžete i s nábytkem z duralu (slitina hliníku a mědi).

Pro každý materiál existují pevné zásady, jak o něj správné pečovat. U eloxovaného hliníku se nemusíme obávat rzi, u ušlechtilé oceli je nutné jakoukoli nečistotu pokud možno odstranit co nejdříve, může se totiž do materiálu nevratně „zažrat“.

Nevýhodou kovového nábytku je, že se na slunci velmi rychle ohřeje. Je to poněkud paradoxní, neboť na řadu lidí působí kov pocitově velmi studeně, stroze, a proto také z hlediska designu pak upřednostní jiné materiály. Kovový nábytek je sám o sobě i méně pohodlný.

Dřevo

Na tento materiál se musíme zaměřit podrobněji. Z hlediska životnosti lze jednoznačně doporučit exotické dřevo, zejména teak. Dalším oblíbeným druhem je také eukalyptus. Naopak měkkým méně trvanlivým dřevem je tuzemský smrk, který je však levnější. Kromě typu dřeviny se na odolnosti podílí také její způsob zpracování.

Kvalitní dřevěný nábytek je pak velmi odolný a jeho konstrukce je dostatečně stabilní. Aby nám dlouho vydržel v původní podobě, je nutné jej na povrchu pravidelně ošetřovat pomocí oleje. Pokud zanedbáme údržbu a na nábytku vzniknou například skvrny od mastnoty z letního grilování, lze je odstranit jedině přebroušením.

Plast

Plast si získal pověst poměrně trvanlivého a levného materiálu. S jeho estetickými kvalitami je to v očích mnohých horší. Nicméně lze objektivně říci, že i v tomto případě technologie pokročily a plast často od přírodních materiálů těžko rozeznáte. Současný plastový nábytek se většinou vyrábí z polykarbonátu, polyetylenu a polymerů ABS a SAN.

Plastový nábytek je lehký a nabízí pestrou škálu designů i barev. Opět je na místě klást důraz na to, že kvalitní modely déle vydrží. Levný plast vlivem okolních podmínek praská a jeho životnost pak nemůžeme počítat na roky. Za kvalitu je potřeba si poněkud připlatit.

Plastový nábytek bychom určitě neměli vystavovat teplotním extrémům, protože by došlo k znehodnocení a poškození. Problém představují už i drobné škrábance, které zhoršují údržbu, neboť se v nich úporně drží neodstranitelná špína.

Mohlo by se vám líbit:

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Moderní ploty z betonu

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Tipy, Jak čistit zahradní nábytek

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!