Vytápění domu v chladnějších měsících, ale také ohřívání vody, používání klimatizace a dalších prvků stojí každou domácnosti nemalé množství peněz. Jako majitelé rodinného domu přitom náklady můžete snadno snížit, stačí si pořídit některý z druhů tepelných čerpadel.

Princip tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo je zařízením, které se dnes již běžně využívá u nízkoenergetických objektů. Základní princip tepelného čerpadla spočívá v tom, že zařízení dokáže získávat energii z vnějších zdrojů a následně ji přes výměník tepla předávat dovnitř objektu, zejména do systému vytápění, klimatizace atd. Stejně tak je možné jej využít pro ohřev užitkové a pitné vody.

Jaké jsou možnosti při výběru?

Oněmi vnějšími zdroji, odkud zařízení energii získává, jsou vzduch, země či voda. Záleží přitom na konkrétním druhu tepelného čerpadla, které domů zvolíte. Jde o energii, jež je vlastně zdarma, díky čemuž je následně provoz domácnosti mnohem levnější nežli v případě, kdy objekt vytápíte přes centrální soustavu.

Prvním případem je tepelné čerpadlo vzduch – voda. Zde je potřebná energie přiváděna z okolního vnějšího vzduchu. Druhou možností je pak zařízení země – voda, kdy se teplo získává buď z povrchu pozemku okolo vašeho domu, případně pak z hlubinného vrtu. Třetí variantou je tepelné čerpadlo voda – voda, kdy se využívá vodního zdroje.

Pokud jde o náklady, zřejmě nejlevnějším řešením jsou tepelná čerpadla, jež získávají energii ze vzduchu. Vyplatí se i z toho důvodu, že k jejich instalaci není zapotřebí nijak složitých úkonů v porovnání s dalšími dvěma typy zařízení.

Čerpadla přinášejí úsporu peněz

Energie z obnovitelných zdrojů je efektivní a zároveň levná. Poté, co si domů některé z tepelných čerpadel pořídíte, náklady se vrátí během několika málo let. Ve srovnání s klasickými způsoby vytápění a ohřevu vody pak ročně ušetříte klidně i desítky tisíc korun. Záleží samozřejmě na tom, jak velký objekt vlastníte.

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky