Od ledna 2020 upravuje nová směrnice o stavbě rodinných domů NZEB nároky na jejich stavbu ve dvou směrech. Systém řízeného větrání s rekuperací tepla od firmy Zehnder značně přispívá ke splnění těchto požadavků.

Tato směrnice zpřísnila pravidla pro výstavbu rodinných domů a zvýšila nároky na jejich stavbu hned ve dvou oblastech. První oblastí je zateplení obálky domu, celkový prostup tepla je o 12 % přísnější než dříve. Druhým požadavkem je nižší spotřeba primárních zdrojů energie při modelovém provozu domu.

Právě s druhým požadavkem výrazně pomáhá vytápění pomocí kondenzačního kotle s vysokou účinností nebo vytápění pomocí tepelného čerpadla. V obou případech je skvělou volbou využití systému řízeného větrání s rekuperací tepla. Tento systém dokáže zaizolovanou obálku nejen důkladně a úsporně vytopit, ale především zajistí dostatečný přísun čerstvého vzduchu bez energetických ztrát, které vznikají při otevírání oken.

Řízené větrání s rekuperací

Z množství výzkumů vyplynulo, že nevětrané prostředí se nepříznivě projevuje na koncentraci, efektivitě práce, ale i na kvalitu odpočinku a celkovou zdravotní situaci obyvatel. Se systémem řízeného větrání Zehnder docílíte nepřetržitého zásobování čerstvým, čistým vzduchem a snížení obsahu oxidu uhličitého, zatímco okna zůstanou zavřená.

Díky tomu se nedostane do interiéru prach, pyl a nečistoty z venku a zároveň ušetříte tepelnou energii, která by se jinak ztratila při větrání oknem. Dosáhnete tak i významných finančních úspor.

Pro rodinné domy se často využívá komfortní a vysoce účinná rekuperační jednotka ComfoAir Q od švýcarské firmy Zehnder. Jednotky přivede do interiéru čerstvý vzduch a zajistí optimální teplotu i vlhkost, příjemným bonusem je i fakt, že její provoz je velmi tichý.

Kromě kvalitních rekuperačních jednotek jsou pro provoz systému důležité také čisté rozvody. Firma Zehnder vedle jednotek dodává i zbylé komponenty větracích systémů, které zajistí hygienický provoz bez vzniku průvanu. To je Zehnder schopen zajistit díky několika patentům a inovativním technologiím, které při jejich výrobě používá.

Veškeré rozvody vzduchu jsou vyrobeny z nezávadné umělé hmoty, vyhovují tedy nejvyšším hygienickým standardům. Uvnitř rozvodů je vnitřní hladký povrch Clinside, který brání usazování nečistot.

Údržba a instalace

Výhodou větracích systémů firmy Zehnder je také jejich snadná instalace a údržba. Rozvody se umisťují do podhledů, nijak tedy neruší celkový dojem z interiéru. Rekuperační jednotka se zpravidla umisťuje do technické místnosti, kde nepřekáží, ani neruší obyvatele.

K čištění se používá čisticí sada s rotujícím kartáčem připojeným k vysavači. Mechanicky by se rozvody měly čistit jednou za 7 let. Celé čištění zabere v rodinném domě cca 3 hodiny. Běžnou údržbu představuje pravidelná výměna filtrů, kterou však zvládnete bez pomoci techniků. Výměna by měla probíhat v pravidelných intervalech, které určíte na základě běžného provozu domu.

Vedle snadné instalace a bezproblémové údržby je na výrobcích firmy Zehnder skvělé i to, že dbá na design svých výrobků. Design krycích mřížek je velmi propracovaný, a tudíž skvěle zapadne do vašeho interiéru.

Mohlo by se vám líbit:

Za který dětský nábytek vás budou potomci zbožňovat?

Jak se připravit na topnou sezónu? Zkontrolujte radiátory, zajistěte revizi kotle

Toužili jsme po vlastní chatě a tak jsme si na ni vzali americkou hypotéku, píše František z Liberce

Spotřeba vody v ČR neustále roste. Jak zajistit úspory pitné vody v domácnosti, aby vás to neomezilo?

PVC podlaha slaví návrat. Jaké má výhody a nevýhody?

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!