Sušení bylinek představuje jednoduchý způsob, jak si vytvořit jejich zásobu pro použití i mimo sezónu. Více o tom, jak sušit bylinky v článku.

Základy sušení bylinek

1) Prvním krokem je samotný sběr, při kterém dbejte na to, aby nasbírané rostliny nebyly v nádobě či tašce, do níž je ukládáte, na sebe naskládány do silné vrstvy déle než hodinu, aby se nezapařily. Se sušením tedy začněte ihned po sběru.

2) Stejné pravidlo pak platí i pro samotné sušení bylin, kdy je neskladujeme na hromadách, ale rozprostřeme po ploše v tenké vrstvě. Jako podklad pod byliny může posloužit bílý papír nebo plátno.

3) Před sušením doporučujeme kořeny lehce omýt studenou vodou a okamžitě osušit utěrkou.

4) Sušíme ve stínu až polostínu, nikdy ne na přímém slunci, abychom předešli ztrátě barvy, látek a spálení. Nejvhodnějším místa – kůlna, půda nebo obývací pokoj či jakákoliv místnost kde je stabilně sucho, přiměřená teplota a dostatečné větrání. Z tohoto důvodu tedy naprosto nevhodná například kuchyň.

5) Důležité je bylinky usušit co nejrychleji, aby se předešlo plísním, zapařením a podobně, v průběhu sušení bylinky obracíme, silnější častěji než ty útlejší a křehčí. Že jsou vysušené pak poznáte tak, že zkřehnou, případně se začnou i drolit.

Další možnosti je sušení zavěšením, kdy právě nasbíraným bylinám očistíme kořeny, svážeme k sobě šest až osm jednotlivých trsů a zavěsíme.

Pro skladování nasušených bylinek postačí jakákoliv vzduchotěsná nádoba, v případě průsvitných sklenice je však lepší jejich skladování v temnu, například ve spižírně.

Mohlo by se vám líbit:

15 pravidel pro zdravý spánek

Jak zjistit spotřebu injektážního krému Systému AquaStop Cream®

Jak zamaskovat skvrny na zdech nebo po plísních?

Co byste měli vědět předtím, než se rozhodnete pro koupi obývací stěny

Pravidelný úklid kanceláří

Vhodná střecha na zahradu