Topení dřevem je stále nejlevnější variantou. Navíc hořící dřevo v otevřeném krbu či prosklených krbových kamnech poskytuje příjemnou romantiku. Palivové dřevo je snadno dosažitelné, problém však může nastat se skladováním. Ideálním řešením,  jak skladovat dřevo, jsou pak stojany na dřevo.

 

Nařezané a naštípané palivové dřevo je však třeba řádně uskladnit a ochránit je před nepřízní počasí. Důležité je také dokonalé vyschnutí, neboť topení čerstvým nebo nedostatečně vyschlým dřevem způsobuje kouř, usazování spalin v kouřovodech a také mnohem menší výhřevnost. Způsobů uskladnění dřeva je mnoho. Základní podmínkou je dostatek proudícího vzduchu a zakrytí před deštěm a sněhem.

Venkovní stojany na dřevo

Proto jsou vhodné různé stojany na dřevo, které mohou být postaveny na zahradě samostatně, nebo jako součást obytného objektu či kůlny. Výhodou kovového stojanu, který má čtyři sloupky, pevné dno a stříšku je fakt, že dřevo nevlhne a nehnije od země, je kryto před nepřízní počasí shora a všechny strany jsou otevřeny, takže dřevo má možnost patřičně vysychat. U některých typů tvoří stříšku voděodolný polyesterový kryt, který dřevo dostatečně chrání před rozmary počasí a zabraňuje i tvorbě plísní, mechů a napadení dřeva škůdci.

sarinxxlfoto_1
Stojan na dřevo Sarin 244x39x118cm

 

Dalším typem je jednoduchý stojan na palivové dřevo v podobě velkého deštníku, do kterého se dřevo ukládá do tvaru homole. Nejprve se dřevo nařezané a naštípané na polínka potřebné délky naskládá do kruhu a vnitřek se dřevem pouze vysypává. Dřevo je tak chráněno a zároveň tvoří na zahradě dekorační účel.

Stojany na dřevo ke krbu

Stojan na dřevo ke krbu slouží k uložení palivového dřeva uvnitř místnosti jen pro momentální potřebu. Velikost těchto stojanů je uzpůsobena množství dřeva, které se spotřebuje na přikládání během jednoho dvou večerů, maximálně dní.

krytystojannadrevokulaty3
Stojan na dřevo Sarin 126x39x118cm

 

V nevlídném počasí tak máte dřevo po ruce a nemusíte opouštět vyhřáté prostředí. Zpravidla jsou tyto interiérové stojany na dřevo vyrobeny z pevné ocele, která je odolná vůči deformaci a spolu s krbovým nářadím může být ozdobou vašeho krbu.

Související:

Foto: Hobbytec

Mohlo by se vám líbit:

Odhalte všechny možnosti využití party stanu

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Moderní ploty z betonu

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu