Vzhledem k tomu, že v posledních letech zasáhlo tuzemsko v letních měsících nebývalé sucho, začalo se více hovořit o tom, že je nutné začít šetřit s pitnou vodou, kterou příliš plýtváme. To ostatně dokládají i statistiky. Snížit spotřebu vody v domácnosti přitom nemusí být tak složité, stačí k tomu učinit jen pár úkonů.

Jaká je aktuální spotřeba vody v ČR?

Úspory vody v domácnosti jsou prvním předpokladem k tomu, abychom v budoucnu neměli s distribucí pitné vody potíže. Její spotřeba totiž rok od roku roste. Například podle Českého statistického úřadu byla v roce 2018 průměrná spotřeba vody na osobu 89,2 litru, což bylo o celý půllitr více než v roce předchozím. Zároveň platilo, že lidé s vodou více plýtvají ve větších městech. Co tedy dělat, abyste dosáhli úspory vody?

Zachytávání dešťovky se stává symbolem dnešní doby v boji s velkou spotřebou pitné vody

Jestli  bydlíte v rodinném domě se zahradou, jsou vaše možnosti daleko rozmanitější. V současné době jste jistě zaznamenali snahu o to, aby lidé v maximální míře využívali dešťovou vodu. Pomoci k tomu má i dotační program Dešťovka, díky kterému vás pořízení potřebných pomůcek k zadržování vody z nebe nevyjde nijak draho.

Dešťovou vodu lze zachytávat klidně i do obyčejných sudů. Z nich pak lze zalévat zahrádku, na níž jinak spotřebujete hektolitry pitné vody ročně. V létě, kdy venku panuje příjemné počasí, se lze na zahradě nasbíranou vodou také sprchovat a omývat, čímž znovu výrazně snížíte spotřebu pitné vody.

Jak snížit spotřebu vody v bytě?

Úspory vody v domácnosti lze samozřejmě dosáhnout i v případě, kdy bydlíte v bytě. V něm přeci jen se schraňováním dešťovky nelze moc počítat. Zde je nutné se zaměřit hlavně na snížení průtoku vody při sprchování a mytí nádobí. Poslouží k tomu kupříkladu instalace perlátorů, které vytékající vodu z kohoutku míchají se vzduchem. Spotřeba vody se pak jejím menším průtokem snižuje až o několik litrů za minutu. Žijete-li v domácnosti ve větší množství lidí, je ruční mytí nádobí značně nepraktické. Vyplatí se tedy investovat do myčky, která (což možná zní překvapivě) spotřebuje méně pitné vody než v případě, kdy veškeré nádobí budete umývat pod tekoucí vodou. Takový detailů se dá v každé domácnosti najít celá řada, stačí jen, abyste se na ně zaměřili a trochu změnili své návyky.

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj