Praktické a osvědčené tipy, jak uskladnit zeleninu. Od obecných doporučení až po rady, jak uskladnit mrkev, křen, řepu, pórek, cibuli, chilli papričky…

Jak uskladnit mrkev

Neplánujete použít koupenou mrkev v nejbližších dnech? Správné skladování mrkve vám umožní použít ji i podstatně později.

Aby vydržela celé čerstvá a křupavá celé týdny, stačí jednoduše mrkve (oloupané či neoloupané) uložit do sklenice nebo jiné dostatečně velké nádoby a zalít studenou vodou, a poté uložit do sklenice a opět použít až bude třeba. Je to překvapivě jednoduché, ale skutečně jde o generacemi prověřený způsob, jak skladovat mrkev.

 

Jak uskladnit křen

Pokud chcete uchovat křen v řádu týdnů, můžete použít stejný postup jako u mrkve, jen je důležité křen nejdříve důkladně očistit.

Pro dlouhodobé uchování křenu, kdy vám vydrží až rok, pak máte na výběr hned ze dvou možností, jak křen skladovat:

1) zabalte křen do papíru

Křen důkladně omyjte a zabalte do papírové kuchyňské utěrky či dvoulistu novinového papíru.

Zabalený křen namočte dostatečně na to, aby papír dostatečně přilnul, ale nezačal se trhat, přebytečnou vodu je tedy dobré oklepat.

Uložte do mikrotenového sáčku a uvažte gumičkou a uskladněte do lednice. Takto skladovaný křen by vám měl vydržet i 6 až 12 měsíců.

Při opravdu dlouhé době skladování v řádu měsíců je vhodné celý proces opakovat, aby křen vydržel co nejdéle.

2) Uložte jej do písku

Pokud nechcete skladovat křen v lednici či se vám do ní velká křenová úroda jednoduše nevejde a máte po ruce bednu a vhodné tmavé a chladné místo, naplňte bednu přibližně ze tří čtvrtin jemným pískem a nasázejte do něj kořeny křenu. Poté dosypte pískem tak, aby byl až na vršku kořenů. Takto vydrží křen až 12 měsíců.

Jak uskladnit červenou řepu

Nejlepším způsobem, jak skladovat červenou řepu, je, stejně jako například u křenu, uložit ji do bedýnky s jemným pískem, nejdříve však odstraňte nať, nikoliv však utrhnutím či uřezáním, ale vykroucením, tak abyste neznehodnotili vrchní část a řepa nezačala postupně uvadat.

Takto uchovávaná řepa vám pak vydrží cca 2, maximálně však 4 měsíce.

Jak uskladnit pórek

Nemytý a nezkrácený syrový pórek vydrží v lednici běžně cca 2 týdny, umístěný v sáčku pak nevysychá a zachová si svěžest.

Pro delší uchování je vhodné pórek zamrazit, předtím je však vhodné pórek blanšírovat, tedy spařit ve vroucí vodě. Počítejte však se zhoršením výsledné chuti, nicméně pak pórek vydrží 2-3 měsíce.

Jak uskladnit cibuli

Ideální způsob jak skladovat cibuli je v dřevěných otevřených bedýnkách ve spíži nebo ve sklepe na suchém místě.

Druhou nejčastější metodou skladování cibule je svázání do copu, které následně zavěsíte, rovněž na suché místo. Typicky se cibule svazují po 4 až 8 kusech.

Jak uskladnit chilli papričky

Nejideálnější způsob je sušení chilli papriček – stačí je rozkrojit na polovinu a dát sušit na slunce, ideálně zavěšené. Po usušení je stačí tak, jak jsou uskladnit do nádoby, případně je můžete předtím ještě namlít, jemnějších zrn dosáhnete pomletím v klasickém mlínku na kávu, hrubších pak drcením v hmoždíři.

Jak uskladnit celer

Způsob, jak skladovat celer je shodný například s mrkví, kdy jednoduše “zasadíte” celer do bedýnky s pískem, poté vám, stejně jako mrkev hravě vydrží půl roku i více.

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky