Takzvaný skandinávský styl bydlení se v současné době opět vrací mezi nejmodernější interiérové trendy.

Obsah článku: Základní prvky | Galerie | Podlaha | Nábytek | Doplňky

A jeho fanoušky najdete i v naší krajině. Hlavní inspirací je především švédský obchodní řetězec, který prezentuje severské bydlení po celém světě. Využívá totiž tradiční znaky skandinávského designu, který míchá i s jinými styly, jako je italský, či orientální. Určitě již víte, že řeč je o řetězci Ikea. Co tedy prezentuje, jaký je skandinávský design interiéru a v čem je tak zvláštní?

 

Základní prvky – jednoduchost a dotek přířody

Skandinávský design interiéru je v prvé řadě praktický a jednoduchý. V minulosti proto, že nebyl čas na zařizování domů, důležitější byla práce a obživa. V současné době je důvodem vysoká cena nemovitostí v severní Evropě, po jejich pořízení se tedy šetří, kde se dá. Proto je interiér velmi skromný, avšak působivý, jak se za chvíli přesvědčíte.

Hlavním cílem bydlení na severu je vytvoření pohodlného a příjemného domova v nehostinných přírodních podmínkách. Skandinávci se v minulosti snažili vyrovnat s dlouhými zimami, chladnými obdobími, krátkými jary a nedostatkem surovin, proto byla jejich obydlí skromná. Právě to se však stalo originalitou severského stylu, ze kterého čerpají designéři dodnes.

Jelikož je sever doslova pohlcen lesy, stěžejním materiálem je tedy dřevo, především bříza, borovice, jedle, jasan a dub. Většinou mívá světlejší odstíny, případně je upraveno světlým nátěrem.

Další materiály jsou zásadně přírodní, v pravém skandinávském interiéru nenajdete žádné napodobeniny. Setkáte se s kovem, kamenem, kůží, kožešinami, sklem a přírodními textiliemi, jako je bavlna, len, či vlna, v poslední době se taktéž dostává do obliby plast, jež Skandinávci umí skvěle využít.

Fotogalerie (7)

Jak již bylo zmíněno, na severu přetrvávají dlouhé, tmavé a chladné zimy, proto si lidé vnášejí do svých obydlí co nejvíce možného světla a tepla, a to nejčastěji bílými stěnami a velmi světlým nábytkem. Ten je většinou jednoduchý s rovnými liniemi. Všeobecně je oblíben nábytek s praktickým úložným prostorem. S přemírou nábytku a doplňků nepočítejte, interiéry jsou vzdušné a prostorné, aby opticky zvětšily ve skutečnosti malé prostory. Bohatě vám tak postačí ty nejdůležitější kousky v nadčasovém stylu, které můžete kombinovat například se stylem vintage.

S příchodem jara nesmí v interiéru chybět čerstvé květiny, kamínky, dřevěné doplňky. Takové přírodní vzory najdete také na ozdobných textiliích a tkaninách, které panují sedačkám, židlím a křeslům. V tomto období se taktéž často experimentuje s barvami. Do interiéru je možno dosadit téměř jakoukoli barvu právě díky nezbytnému základu ve světlých odstínech bílé až krémové, jež dodávají interiérům klid, pohodu a harmonii.

Důvodem, proč je snad všechno světlé, je nedostatek přírodního světla v temné severské krajině, proto si jej lidé přenesli do svého obydlí a podvědomě se brání tmavým tónům.

Chcete si upravit svůj interiér podle seveřanů?

Podlaha

S úpravou začněte od podlahy a to doslova. Vytvořte si podlahu buďto ze světlého dřeva, nebo linolea. Po prostoru můžete rovněž rozmístit malé koberečky, či kožešiny. K podlaze dolaďte dveře, okenní rámy a bíle vymalované stěny.

Nábytek

Rozhodně prostor nezahlcujte zbytečnými kousky. Míchejte staré kousky nábytku s novými a moderními a nezapomeňte na jejich nezbytné světlé odstíny. Nebojte se experimentovat, skandinávský design je jako stvořen pro kombinace nejrůznějších prvků a zdánlivě nesourodé věci se v konečném výsledku projeví jako by byly pro sebe stvořeny.

Jaké použít doplňky?

V tomto typu interiéru platí pravidlo, že méně je někdy více, proto nic nepřehánějte a nákupu nejrůznějších dekorací se spíše zdržte. Vítané jsou malé rámečky na fotografie v odstínech šedé až černé barvy, průhledné skleněné vázy, dřevěné úložné koše, košíky, krabičky, a misky. Preferované jsou také typografie s vašimi oblíbenými citáty či motty, nacházející se na zdech na místě, kde je budete mít stále na očích. Světlé sedací soupravy, gauče a křesla můžete oživit polštářky, dekami, či přehozy, pod ně na podlahu malé teplé koberečky.

Jelikož jde o to mít spoustu světla v pokojích, nedoporučuje se používat příliš hrubé a těžké okenní závěsy. Pokud přeci jen chcete nějakým způsobem zatemnit okna, rozhodněte se pro světlé rolety a žaluzie. V seversky zařízeném prostoru vám určitě nesmí chybět svíčky, lustry, stojací lampy, nebo kovové či měděné svícny.¨

Mohlo by se vám líbit:

Za který dětský nábytek vás budou potomci zbožňovat?

Jak se připravit na topnou sezónu? Zkontrolujte radiátory, zajistěte revizi kotle

Toužili jsme po vlastní chatě a tak jsme si na ni vzali americkou hypotéku, píše František z Liberce

Spotřeba vody v ČR neustále roste. Jak zajistit úspory pitné vody v domácnosti, aby vás to neomezilo?

PVC podlaha slaví návrat. Jaké má výhody a nevýhody?

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!