Dřevěné stropy jsou často unikátními řezbářskými výtvory, které mohou přetrvat věky, což ovšem představuje představuje starost s údržbou a zachováním stále pěkného vzhledu.

Patří k tomu i ochrana před škůdci v podobě červotoče, tesaříka a jiného dřevokazného hmyzu. Rovněž houby a plísně vznikající především ve vlhkém a nevětraném prostředí jsou pro dřevěné stropy zkázou.

 

Dřevěné stropy však nejsou doménou pouze historických objektů

Jsou součástí interiéru většiny venkovských sídel, ale i chalup a chat sloužících dnes převážně k rekreaci. Pokud jakýkoliv strop přestane vyhovovat esteticky, nebo do něho zatéká, je třeba přikročit k jeho rekonstrukci. Důvodem nemusí být pouze poškození stropu, ale také snaha o zateplení interiéru pomocí moderních tepelně izolačních materiálů.

 

Před započetím rekonstrukce stropu je nutné se seznámit s konstrukcí střechy a celého prostoru v horních části domu. Nemůžete se pustit rovnou do odstraňování stropu, pokud nevíte co je nad ním. Nejprve tedy odstraníme v horním patře podlahové desky, čímž také zjistíme, jaká izolace je mezi stropem a podlahou. U starých venkovských chalup se často používal protipožární násyp, kterým byl nejrůznější odpadový materiál jako například stavební suť, škvára, popel apd. To vše je třeba odstranit a posléze nahradit moderními izolačními materiály.

Nejčastější kameny úrazu

Dřevěné stropy nejčastěji trpí zatékáním vody ze střechy vinou poškození střešní krytiny. Voda pak zatéká v horním patře pod podlahu a prosakuje do stropu. To má za následek vznik plísní a hub a postupné hnití dřevěných konstrukcí, prken a desek tvořících strop. Nejprve začínají hnít trámy končící ve zdi domu. Jednou z možností, jak poškozený trám opravit je příložkování, kterým vlastně zesilujeme dřevo v nejrizikovějším místě, a to buď shora nebo zespodu, aby se zvýšila nosnost trámu.

 

Této metodě se někdy také říká protézování. K poškozenému trámu se přiloží dřevěný hranol nebo prkno jako protéza, čímž se trám zesílí. Účinnější variantou je použití ocelových prvků či jiných materiálů odolných vůči vlhku. Tyto materiálu jsou rovněž zárukou vyšší pevnosti celé stropní konstrukce. Kovové prvky je však zvláště ve vlhkých oblastech nutné vhodně ochránit před možnou korozí.

Přečtěte si také: Jak opticky snížit strop

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj