Máte domek? Potom můžete jistě ze své zkušenosti potvrdit, že takové bydlení je nejenom radost z vlastního, z posezení na zahradě a koukání do zeleně, ale i spousta starostí. Kolem domu je stále co dělat, je třeba přivézt nějaký stavební materiál. V takovém případě se vám bude hodit tažné zařízení za váš vůz.

Obejdete se bez hotelu

Vyplatí se mít přípojný vozík, ve kterém můžete vozit cement, maltovou směs, cihly i spoustu dalších věcí, třeba sadbové stromky na zahradu, sazenice, hnůj. Pokud máte dojem, že vozík je příliš drahý, existuje i možnost vozík pronajmout, záleží na vás. Tažné zařízení je ovšem základem, bez kterého se připojení samozřejmě neobejde. Nejde ale jenom o toto praktické řešení. Možnosti máte mnohem širší. Nemusíte stále jenom běhat kolem domku, najděte si čas také ne oddych. I potom vás tažné zařízení doslova padne. Udělejte si dovolenou, výlet a nemusíte nikam daleko. Můžete objevovat krásy naší země a nebudete si přitom muset objednávat vůbec hotel. Stačí si připojit za vůz obytný přívěs. Dobrou zprávou je skutečnost, že ani ten si nemusíte kupovat, protože to je také velká investice. Také se ale dá půjčit či pronajmout.

Šetření není zadarmo

Pravděpodobně už jste se rozhodli, že tažné zařízení je skutečně užitečným doplňkem a uvažujete o jeho pořízení. Nejspíše ale nemáte žádné zkušenosti s tím, kde vlastně tažné zařízení koupit a jak a kým si ho nechat namontovat. Nebojte se, inspiraci najdete  na této stránce a určitě vám bude ku prospěchu. Možná si říkáte, že se přece dá najít způsob, jak vše pořídit levněji. Nechat si třeba namontovat nějaké hodně levné zařízení doslova za babku a najít třeba známého či kamaráda, který vám ho na auto přidělá. Něco podobného je ale obrovský risk, do kterého se raději nepouštějte. Všechno by se vám mohlo nepříjemně prodražit. Navíc levná zařízení s pochybným původem bez certifikátu neodpovídají celoevropsky uznávaným standardům, takže byste proti sobě obrátili úřady i polici. Šetření podobného druhu tedy rozhodně nedoporučujeme. Je lepší investovat do kvalitního zařízení od renomovaných výrobců a nechat si ho namontovat od odborníků.  

Bez typového listu zápis nebude

V případě, že vás ještě pronásledují nějaké pochybnosti a stále máte pocit, že se všechno dá nějak šikovně vyřešit, vyvedeme vás z omylu. Především jde o to, že zařízení lidově pojmenované jako „ domorobo“ typ nemá žádnou technickou dokumentaci, tedy typový list, kde najdete o něm veškeré dostupné technické údaje. Pořídíte-li tažné zařízení od seriózního výrobce či dodavatele, typový list je samozřejmou součástí dodávky. Jestliže ale zvolíte pochybné levné zařízení, můžete na dokumentaci zapomenout. Musíme zdůraznit, že nemáte-li typový list, tzv. kouli vám do  technického průkazu nezapíšou. Nezbytnou součástí jejího pořízení je totiž i provedení zápisu do tzv. velkého techničáku, kvůli kterému se musíte zastavit na registru vozidel. Ale to trochu předbíháme. Na registr je třeba se dostavit ještě s jedním dalším dokumentem, a sice protokolem o montáži.

Ohrozíte spoustu lidských životů

Nyní se tedy soustředíme na montáž a protokol. Předpokládáme, že jste se už nechali přesvědčit, že kupovat pod rukou laciné zařízení, na které nemáte sebemenší záruku kvality, je nesmysl. Na silnicích je něco podobného časovanou bombou z hlediska bezpečnosti. Schválně si zkuste představit, co by se mohlo stát, pokud by takové zařízení v sobě mělo nějakou výrobní vadu a působením mechanických a dynamických by během provozu, tedy přímo při jízdě prasklo. Na něj byl připevněn třeba přívěsný vozík naplněný pěti pytli cementu. Rázem se z vozíku stává na vozovce doslova neřízená střela, které se svévolně pohybuje po vozovce a naráží do vozidel, které jedou za vámi. Odstředivou silou se může dostat i do druhé půli silnice a ohrožovat i protijedoucí vozidla. Budete-li trvat na domácí instalaci pochybného levného zařízení, ohrozíte tím bezpočet lidských životů. Protože pokud by se podobná srážka odehrála bez lidských obětí, bylo by to spíše dílo velkého štěstí a náhody. Takže nejde jenom o to, koupit kvalitní tažné zařízení. Musíte si ho nechat namontovat v servisu, který má k této činnosti oprávnění a celou montáž zaprotokoluje.

Policie vám napaří tučnou pokutu

Důležité je i to, co vašemu tažnému zařízení řekne policie. Silniční kontroly mají na tažná zařízení, jejich správnou dokumentaci a připojení docela pifku. Je to logické, právě z pohledu bezpečnosti na silnicích. Když vás zastaví, pořádně si prohlédnou dokumentaci k zařízení, tedy zápis v tzv. velkém techničáku i zařízení samotné, a to i v případě, že na tažném zařízení nemáte nic připojeno, tedy ani karavan, ani přívěsný vozík. V takovém případě totiž musíte mít zařízení sklopené. I zde je ve hře bezpečnost, protože kdyby do vás někdo zezadu narazil, vyklopené zařízení může znamenat větší poškození karosérie a může také ohrozit lidské životy. Jestliže policie narazí na nějaké pochybení, napaří vám opravdu mastnou pokutu.  A heslem na silnici by především mělo být dobré dojetí. Jako vidíte, pořídit a namontovat kouli, nebo-li tažné zařízení, není tak velká legrace, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nákup od renomovaných výrobců a dodavatelů a montáž zařízení v certifikovaném servisu v žádném případě není žádná samoúčelná záležitost. Ve hře jsou bezpečnostní standardy a životy nás všech, kteří se na našich silnicích každodenně pohybujeme.

Mohlo by se vám líbit:

Rekvalifikační kurzy v Praze: Aktuálně si lze zvolit kurz účetnictví

Vyberte si zlato jako svou investici a nebojte se inflace

I vy se můžete stát malíři, i když třeba s malou pomocí

Nejen veřejné LED osvětlení změní vaši obec

Jak navrátit výkon spotřebičům? Pomohou náhradní díly a filtry

Jak na výběr hrnců a dalších domácích potřeb do kuchyně?