Třetí a zároveň poslední výzva pro získání tzv. kotlíkové dotace právě probíhá. O co jde a proč byste si ji neměli nechat ujít?

Dotační program známý pod příznačným názvem „kotlíková dotace“ umožňuje získat majitelům rodinných domů finanční příspěvek na ekologičtější vytápění. Finanční podporu zajišťuje Ministerstvo životního prostředí. Za poskytnutý příspěvek si můžete pořídit zcela nové topné zařízení, provést modernizaci toho stávajícího, změřit spalinové cesty apod.

Jaký je cíl dotačního programu?

Cílem je podpořit ekologičtější vytápění v rodinných domech, potažmo snížit emise škodlivých látek způsobené zastaralým a nešetrným vytápěním.

Kolik peněz je možné od státu získat?

Na pořízení nového topného zařízení můžete získat až 120 000 Kč.

Kdo má na kotlíkovou dotaci nárok?

O dotaci mohou zažádat majitelé rodinných domů (fyzické osoby, nikoliv firmy), které mají maximálně 3 bytové jednotky. Podmínkou je vytápění starým kotlem na tuhá paliva s ručním přikládáním. Samozřejmostí je, že nové topné zařízení musí splňovat ekologické limity a vyhovovat směrnicím, musí být nainstalováno odborníkem

Jaké zařízení je možné v rámci dotace pořídit?

Z poskytnutých peněz je možné financovat tepelné čerpadlo či automatický kotel na biomasu (zde je maximální příspěvek 120 000 Kč), kotel na biomasu s ručním přikládáním (s maximálním přispěním 100 000 Kč) nebo plynový kondenzační kotel (maximální příspěvek 95 000 Kč). Výše dotace je žadateli vyměřena podle toho, jaké tepelné zařízení vybere.

Dokdy lze podat žádost o kotlíkovou dotaci v mém kraji?

Lhůta pro podání žádosti o kotlíkovou dotaci se liší podle kraje. V některých krajích je již po termínu (Karlovarský, Moravskoslezský, Olomoucký, Středočeský), v ostatních je možnost žádost podat v průběhu podzimu. Konkrétní rozpis termínů a podmínky v jednotlivých krajích najdete v tomto přehledu o kotlíkových dotacích v roce 2019.

Jaké další výhody má kotlíková dotace?

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám je možné zkombinovat výměnu topného zařízení s dalšími ekologickými opatřeními a získat tak finanční bonus. Za kombinaci s instalací solárního systému můžete dostat bonus 10 000 Kč, pokud zároveň s výměnou kotle rodinný dům zateplíte, je možné obdržet až 20 000 Kč.

Mohlo by se vám líbit:

EET kontrola může nečekaně překvapit každého podnikatele. Co se v takových případech bude dít?

Potřebujete zajistit servis kolem svého domku? Potom oceníte tažné zařízení

4 kritéria, podle kterých vybrat odborníky na úklid firmy

Ideální rodinná dovolená? S karavanem na místě vašich snů

Mobilní plachtové haly mají všestranné využití!

Nalezněte s námi ty nejúžasnější a architektonicky nejkrásnější kasina na světě