Poohlížíte se po obkladech nebo dlažbách, které jsou vhodné pro použití v exteriéru? Ať vybíráte obklad na fasádu, nebo třeba dlažbu na terasu, zahradu či kolem bazénu, nezaměřujte se jen na vzhled. Venkovní obklady a dlažby musí odolat náročným klimatickým vlivům a vynikat snadnou údržbou. Přinášíme vám několik tipů, podle čeho je vybírat a pro jaký způsob pokládky se rozhodnout.

Výběr obkladů a dlažeb podle materiálu

Obklady a dlažby určené pro použití ve venkovních prostorách se nejčastěji vyrábí z přírodního kamene, lehčeného betonu a keramiky. Nevhodné jsou sádrové obklady, které špatně snáší vlhkost a střídání teplot, a tak se používají jen v interiérech.

Přírodní kámen, beton i keramika

Z hlediska údržby, odolnosti, pevnosti a estetické hodnoty se za naprostou špičku považují obklady z přírodního kamene, které patří k těm nejdražším. Investice se však rozhodně vyplatí, protože si zachovají svůj vzhled po mnoho let a budou sloužit i několika generacím.

Moderní betonové obklady a dlažby se vyrábí z lehčeného betonu. Snadno se s nimi pracuje, nepřetěžují nosné konstrukce a jsou dostupné v mnoha zdařilých imitacích.

Pro použití na terasy, balkony či kolem bazénů jsou pak oblíbené a vhodné 2cm keramické dlažby. Díky své tloušťce odolají i nadměrnému zatížení, navíc se vyrábí v nepřeberném množství barev a dekorů.

Venkovní dlažby a obklady musí odolat klimatickým vlivům

Myslete na to, že dlažby i obklady v exteriéru musí odolat všem klimatickým vlivům – dešti, sněhu, mrazu i prudkému střídání teplot. „Dlažba do exteriéru musí být k tomuto použití určená. Na dlažbu působí povětrnostní podmínky, změny teplot a mráz,“ komentuje architekt a interiérový designer Tibor Csukás. Dodává, že z hlediska bezpečnosti je nutné, aby byl povrch při mokru a dešti neklouzavý.

Při výběru se proto obraťte na prodejce, který vás s vlastnostmi konkrétního typu obkladů a dlažeb obeznání a pomůže s výběrem. Například internetový obchod StoneGallery.cz s kamennou prodejnou v Praze nabízí nepřeberné množství obkladů a dlažeb, které jsou přímo určené pro použití ve venkovním prostředí. Ať už sáhnete po jakémkoliv typu, budete mít jistotu, že vodě, mrazu i dešti bez problémů odolá.

Zaměřte se na způsob pokládky dlažby

Při realizaci venkovní dlažby je kromě volby materiálu důležitý i výběr vhodného způsobu pokládky. Často se venkovní dlažba lepí na betonový podklad. Takové řešení je však stavebně náročnější a má kratší životnost, protože se může lepidlo po čase uvolnit a spáry vydrolit. Stále žádanější je proto pokládka suchou cestou, a to buď do štěrku, na trávu nebo na terče.

Pokládka venkovní dlažby na terče je rychlá a jednoduchá, navíc umožňuje uložení kabelů či hadic přímo pod dlaždice. Podle Tibora Csukáse se dlažba na terče používá obvykle na střechách, terasách nebo podsklepených prostorech. „Důležité je vybrat silnější dlažbu, která toto použití umožňuje. Zkušenosti s pokládkou na terče máme dobré, jen je třeba vědět o odlišnostech. Podklad musí být dobře izolován a odvodněn, je také potřeba kontrolovat zanášení odtokových konstrukcí, a to zejména na konci podzimního období,“ dodává.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál a způsob pokládky, vyhledejte prodejce, který vám s výběrem pomůže. Vyhnete se případným problémům a získáte obklady a dlažby, které vám budou dělat radost po mnoho let.

Mohlo by se vám líbit:

Dopřejte si krb či krbová kamna do bytu i domu

Domovní ČOV od projektu po úřady

Vyrazte na slevy do Baumax. V eshopu mají výprodeje až 70 %

Bezpečnostní dveře s cylindrickou vložkou ochrání vás i váš majetek

Infrazářiče či topné panely vám dokáží ušetřit za vytápění

PREFA zve na veletrh STŘECHY PRAHA 2020 do PVA EXPO Letňany