Chov pískomila je skutečně snadný, drobnému hlodavci totiž stačí ke spokojenosti minimum.
Protože je Pískomil mongolský stejně jako Morče nebo Osmák degu společenský, doporučujeme chov ve skupině – složené ideálně ze dvou samic a jednoho samce. (Více samců by se nemuselo snést).

Klec pro pískomila a její vybavení

Pro tříčlennou skupinu pískomilů postačí klec pro hlodavce o rozměrech 100x50x50 cm, ale protože rádi šplhají a poměrně vysoko skáčou, čím vyšší klec bude, tím lépe.

Nezbytnou součástí ubikace je napáječka na vodu a podestýlka z hoblin či dřevěných granulí, v níž si s oblibou budují vlastní tunely a úkryty a hledají potravu. Nemusíte tedy pořizovat žádný domeček ani misku na jídlo, stačí, když potravu „schováte” někde v kleci (záleží na druhu potravy) a sami si ji najdou. Pokud se však z praktických či estetických důvodů rozhodnete misku do klece pořídit, volte spíše těžší, kterou nebudou moci převrhnout. (Určitě se o to budou pokoušet.)

Fotogalerie


Pískomilové jsou nejen společenští, ale také hraví, proto by měli mít dostatek možností, jak se vyřádit. Dopřejte jim tedy kolotoč, dřevěné prolézačky a tunely a další hračky pro hlodavce. Nezapomeňte také do klece pravidelně umisťovat misku s koupacím pískem, pískomilové se válením se v něm výborně zabaví a současně spáchají potřebnou hygienu.
Velké větve nejsou nutné, stačí pouze menší větvičky ovocných stromů na okusování.

Krmení

Převážnou část potravy by měla tvořit čerstvá zelenina – mrkev, květák, paprika nebo okurka v kombinaci se směsí semen pro hlodavce (na trhu jsou dostupné i směsi určené přímo pro pískomily). Občas jídelníček obohaťte také trochu ovoce jako banán nebo jablko, případně i moučné červy a suché pečivo. Protože je Pískomil mongolský především noční živočich, provádějte krmení nejlépe ve večerních hodinách.

Mohlo by se vám líbit:

Dopřejte si krb či krbová kamna do bytu i domu

Domovní ČOV od projektu po úřady

Vyrazte na slevy do Baumax. V eshopu mají výprodeje až 70 %

Podle čeho vybírat obklady a dlažby do exteriéru?

Bezpečnostní dveře s cylindrickou vložkou ochrání vás i váš majetek

Infrazářiče či topné panely vám dokáží ušetřit za vytápění