Čerstvá domácí zelenina je plná vitamínu a naopak v ní nenajdete žádné stopy po chemických látkách. Na balkóně si můžete vypěstovat hodně druhů zeleniny a mezi ně patří i paprika. Podívejte se, co všechno je potřeba znát, než se pustíte do pěstování vlastních paprik.

Správná odrůda je polovina úspěchu

Při pěstování paprik v omezených prostorech na balkóně nebo terase, je důležité vybrat vhodnou odrůdu, která nemá velké nároky na prostor. Do nádoby se například skvěle hodí úrodná a poměrně nenáročná odrůda Amy.

Na začátku všeho je semínko

… nebo sazenice. Rozhodněte se, jestli se pustíte do pěstování přímo od výsevu semínek, nebo koupíte už vyrostlé sazenice.

Výsev paprik se doporučuje v polovině ledna. Vyséváme buď do rašelinových váčků, nebo do mističky s rašelinou provzdušněnou perlitem. Pro správný vývoj a růst je důležité udržování teploty přibližně kolem 25°C a stálá vlhkost. Ideálních podmínek se dá snadno dosáhnout v malých pařáčcích určených na výsevy, nebo po přikrytí nádoby jinou průhlednou nádobou s malými otvory. Až malé rostlinky získají první lístky, přesaďte je do sadbovačů nebo malých květináčku, kde před umístěním do velké nádoby povyrostou a zesílí.

Výsadba sazenic do správné nádoby

Připravíme si kvalitní substrát, granulovaný hnůj a vhodnou pěstební nádobu ideálně se samozavlažovací funkcí. Sazeničku opatrně přesadíme a nejlépe ihned zalijeme hnojivem rozpustným ve vodě. Přesázené papriky umístíme ven na slunné stanoviště nejdříve v polovině května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky a při teplotách nižších než 10 °C je lepší papriky schovat dovnitř.

Pravidelná péče je základ

Rostlinu pravidelně zaléváme a přihnojujeme rozpuštěnými hnojivy. Sledujeme, jestli se u paprik nezačnou vyskytovat mšice, které rostlině znemožní další růst a vývoj a mohou vést až k jejímu úhynu. V případě výskytu mšic je nutné aplikovat ochranný přípravek, který není škodlivý a po umytí zeleniny je naprosto neškodný.

 

Přečtěte si také článek: Mšice, likvidace – babské rady

Paprika se nemá ráda s rajčaty

Pokud na balkóně chcete pěstovat rajčata i papriky, doporučuje se umístit je co nejdále od sebe. Nejlépe na druhý konec balkónu. Rajčata totiž vylučují silice, které paprikám vadí a brání jim v růstu.

Pokud dodržíte všechny zásadní body pro pěstování paprik a ochráníte je před škůdci a nepřízní počasí, těšte se na chutné a čerstvé papriky, které v obchodě neseženete.

Související:

 

Mohlo by se vám líbit:

Odhalte všechny možnosti využití party stanu

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Moderní ploty z betonu

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu