Jak na pěstování hortenzií? Základy, které potřebujete vědět o stříhání, množení a další péči.

Obsah článku: Výsadba a pěstování | Stříhání | Množení | Nároky

Pěstování hotenzií

Hortenzie je kouzelná, její modré a růžové květy vám během celého léta nádherně obarví zahradu. Popínavá hortenzie je jediná kvetoucí liána schopná šplhat a zachycovat se na zdech bez opory, kvete od května až do července. Zachycuje se vzdušnými kořínky a její postranní větve se rozrůstající až na 1m od hlavního výhonu a tvoří tak bohatou, hlubokou strukturu.

Tmavozelené listy na podzim změní svou barvu a jsou máslově-žluté. Na slunci nebo ve stínu popřípadě ve vlhkých či dobře propustných půdách naroste do výšky až 9-12 metrů. Po odkvětu se doporučuje odstřihnout všechny příliš dlouhé výhonky, aby se vešla na své původní místo.

Stříhání hortenzií

Hortenzie velkolistá – na jaře odstraňujeme staré květenství květů, které chránily nové puky před mrazem během zimy. Odstraníme slabé a staré výhony. Víceletým rostlinám každý rok brzy na jaře odstraníme část starého dřeva.

Hortenzie stromečkovitá – kvete i bez pravidelného řezu, ale každoročním řezem (v únoru, březnu) na dva pupeny zvyšujeme počet květů a prodlužujeme dobu kvetení, poslední poupě musí směřovat ven. Odstraníme odumřelé nebo přestárlé výhony a zbývající výhony zkrátíme zhruba o polovinu až dvě třetiny.

Hortenzie latnatá – koncem roku, stříháme odkvetlé výhony nad místem, kde vyrůstají ze staršího dřeva tak, že ponecháme jeden až dva páry pupenů. Vyžaduje hluboký jarní řez (10 cm nad půdou) – kvůli zachování kompaktního tvaru.

Hortenzie popínavá – vyžaduje jen minimální řez na jaře, odstraňujeme pouze uschlé květenství a výhonky.

Množení a hortenzie

Z větvičky bez květů odřízněte asi 10 cm, odstraňte měkkou horní část výhonku a ostrým nožem zkraťte řízek těsně pod posledním párem listů. Nejvrchnější pár listů zkraťte na polovinu, ostatní odstraňte.

Menší květináče naplňte substrátem na rozmnožování, odřezky do nich zapíchněte a přitlačte do substrátu tak, aby byly listy těsně nad povrchem, ale nedotýkaly se ho. Zalijte a květináč shora přikryjte plastovým sáčkem tak, aby se vytvořilo skleníkové mikroklima. Chraňte před přímým sluncem, až začnou vyrůstat nové výhonky a vytvoří se dostatek kořenů, nové rostlinky přesaďte.

Hortenzie a jejich nároky na pěstování

Hortenzie jsou dřeviny, které shazují na zimu listy, ale jsou i odrůdy, které jsou stále zelené. Vysazují se často s rododendrony a azalkami, protože mají podobné nároky na pěstování, ale hortenzie nejsou tak náročné.

Na jaře se mulčuje kompostem a hnojí, hnojivo se přidává od jara do podzimu každých 14 dní, pokud je rostlina zasazena v květináči. V zimě se může před mrazem chránit větvičkami. Zalévá se tak, aby byla půda vždy mírně vlhká. Kořenové baly by neměly proschnout, jinak rostlina vadne.

Jak pěstovat hortenzie

Vysazuje se do kypré půdy bohaté na živiny. Hortenzie mají rády světlé stanoviště s polostínem a mírně kyselou půdou. Zkuste jim vybrat místo, které je chráněno před studenými větry a průvanem. I když hortenzie snášejí slunce poměrně dobře, není vhodné je sázet tam, kde jsou vystavené ostrému celodennímu slunci.

Mohlo by se vám líbit:

Moderní ploty z betonu

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií