Existuje přes 1 400 druhů bambusů, ale jen několik vhodných pro pěstování v našich podmínkách, které to jsou?

Čína a Japonsko jsou domovinou většinou u nás pěstovaných druhů. Vyrůstají z oddenků a výhonek vyrazí velmi rychle, v tropických oblastech za 24 hodin i více než o 1 metr.

Pokud se zajímáte o pěstování bambusů, tak byste měli vědět, že se podle způsobu růstu dělí na dvě základní typové skupiny. První skupinou jsou bambusy vyrůstající v trsech a druhou jsou výběžkaté bambusy.

Trsnaté druhy bambusů obrůstají listy již od země a jsou menšího vzrůstu, jsou proto vhodné především do menších zahrad. Výběžkaté bambusy se dokážou velmi rychle rozšiřovat do svého okolí, proto je vhodné je ohradit.

Pokojový bambus a jeho pěstování

V období růstu vyžaduje pokojový bambus stálý přísun vláhy, ale trvalé zamokření nesnášejí. Od dubna do srpna přihnojujeme s Cereritem. Na půdu nejsou náročné, ale nemají rádi bahnitou půdu. Bambusy na vhodném stanovišti vyžadují minimální péči, a protože rychle rostou, mohou již za několik let vytvořit nádherné porosty.

Na zimu se pod bambus dává mulč na ochranu před mrazem.

Do podzimu bambus stráví všechen hnůj. Na podzim se může přihnojit draslíkem pro dozrání kořenového systému. Při takové péči můžeme očekávat krásné bambusy.

Venkovní převislý bambus a jeho pěstování

Venkovní převislý bambus potřebuje většinou čtyři týdny, aby nasadil nové puky a vytvořil nové listy. V tomto období se většinou rostlina přelije. Platí, že čím méně listů, tím vyšší zálivka – ne naopak. Rostlina bez listů nepotřebuje žádnou vodu.

Výběr nádoby. Vhodná je prakticky jakákoliv nádoba. Doporučené jsou široké a ploché nádoby, aby měla rostlina k dispozici dostatek substrátu.

Rostlina se nejdříve zasadí do plastového květináče s otvory pro odvod vody a pak do okrasného květináče také s otvory. Prostor mezi plastovým a okrasným květináčem se vyplní polystyrenem, který je nejen ochranou před zimou ale i před přehřátím. I květináče musí mít drenážní otvory.

Při teplotách do 20 ° C se zalévá každý třetí nebo čtvrtý den. Ne vždy, když vrchní vrstva substrátu vypadá jako suchá, je třeba sahat po konvičce.

Převislý bambus – základní druhy

 

Bambus obří

Dosahuje výšky až 35 metrů a 30 centimetrů v průměru, čímž potvrzuje správnost svého jména a tvoří největší travní stébla na světě. Tento druh bambusu je používán ke stavbě mostů, domů a lešení.

Král bambusů

– je nejvíce rozšířen v Číně. Není mrazuvzdorný, takže se v našich podmínkách nemůže v zimě pěstovat na vnějším stanovisku.

Indický bambus

Na pěstování není indický bambus příliš náročný, daří se mu v písčitých i jílovitých půdách.

Bambus Nutuv

– je okrasný, hustě rostoucí bambus a je určen k domácímu pěstování.

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Odhalte všechny možnosti využití party stanu

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Moderní ploty z betonu

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu