Nenáročný denní hlodavec Osmák degu je stejně populární jako morče. Je hravý a dožívá se až 8 let.

 

Tento drobný denní hlodavec, původem z Jižní Ameriky, je poměrně nenáročný a vhodný i jako první mazlíček. Vyniká však svou vysokou aktivitou a společenskostí. A ačkoliv můžete tento požadavek částečně vykompenzovat tím, že si budete s osmákem pravidelně hrát a věnovat mu dostatek potřebné pozornosti, doporučuje se chov osmáků v párech. Ideálně pak v tří a vícečlenných skupinkách. Vždy pouze s jedním samcem, čímž předejdete budoucím konfliktům o samice a postavení ve skupině.

Klec pro jednoho osmáka by měla být alespoň metr dlouhá, šedesát centimetrů široká a osmdesát centimetrů vysoká (v případě dvou osmáků alespoň o polovinu větší), aby měl dostatek prostoru na šplhání po větvích. Vyhněte se však jehličnanům, dejte mu větve ovocných stromů, popřípadě jasanu, dubu nebo buku. Větve pravidelně nahrazujte novými, osmáci je s oblibou okusují.

 

Důležitou součástí klece pro osmáky degu je, stejně jako pro jiné hlodavce, prostorný a nejlépe dřevěný domeček, kam se mohou schovat. A hračky jako rolka z toaletního papíru nebo kolotoč na běhání, který by měl být dostatečně velký, aby se do něj osmák vůbec vešel. V opačném případě si v něm nebude moci zaběhat, nikoliv však z nezájmu.
Nezbytným vybavením jsou napáječka s kuličkou (proti vytékání vody), miska na koupací písek, miska na jídlo a držák na seno – potravu osmáků kromě již zmíněného sena tvoří také zelenina, nejlépe sušená – zelí, paprika, cuketa a další. Mrkev není z důvodu velkého množství obsaženého cukru vhodná.  Přisypáváme také trochu granulí pro činčily, které osmákům dodají potřebné vitamíny. Pro zpestření jídelníčku můžete osmákovi jednou za čas  dopřát měsíček jablka či kousek jiného ovoce. Rozhodně však ovoce ani jiné pamlsky s vysokým obsahem cukru nepodávejte, špatně jej tráví.

Jako podestýlka na dno klece poslouží hobliny nebo lisované dřevěné granule, vyměňujeme v pravidelných intervalech alespoň jednou za čtrnáct dní. Lépe každý týden. Misku s koupacím pískem můžete v kleci nechat stále, pokud nebudou osmáci o denní koupání jevit zájem, umisťujte ji do klece jen jednou za pár dní.

Nezapomeňte také osmáka nechat  proběhnout občas mimo klec (obzvláště v případě, že jej chováte v menší kleci).

 

Mohlo by se vám líbit:

Dopřejte si krb či krbová kamna do bytu i domu

Domovní ČOV od projektu po úřady

Vyrazte na slevy do Baumax. V eshopu mají výprodeje až 70 %

Podle čeho vybírat obklady a dlažby do exteriéru?

Bezpečnostní dveře s cylindrickou vložkou ochrání vás i váš majetek

Infrazářiče či topné panely vám dokáží ušetřit za vytápění