Povrchové poškození fasády není nijak vzácné. Mikropraskliny mají mnoho příčin, kterým se nedá zabránit, nicméně je možné proti nim účinně bojovat. Velkým pomocníkem v tomto boji je specializovaná firma, která provádí ochranné nátěry.

Mikropraskliny se na fasádě mohou začít tvořit z mnoha důvodů. Nejvýznamnějšími jsou dlouhodobé působení povětrnostních vlivů, postupné „sesednutí“ tepelné izolace domu a organický povlak, který se odstraňuje při čištění fasád.

Vyčištění fasády je však jen jedním krokem, tím druhým nevyhnutelně musí být nanesení ochranného fasádního nátěru. Ten brání zvětšování rozsahu poškození. Každý správce objektu by měl mít v poznámkách poznačené datum posledního čištění fasády a hlídat termín příštího čištění. Kromě toho by také měl stav fasády pravidelně kontrolovat.

Co dělat, když zjistíte, že je něco v nepořádku?

Když zjistíte, že je s fasádou něco v nepořádku, měli byste to začít řešit co nejdříve. Pokud nemáte smlouvu s firmou, která se o vaši fasádu stará, měli byste situaci probrat na nejbližší hlasovací schůzi společenství vlastníků nebo bytového družstva.

Při výběru firmy určitě dbejte na to, aby byl fasádní nátěr nejen kvalitní, ale také aby byl odolný proti řasám. Díky tomu nebudete muset mikropraskliny způsobené organickým povlakem řešit za dva roky znovu.

Společnost ARS.cz používá nejmodernější prověřené postupy a prostředky od nejlepších výrobců z celého světa, které se vyznačují dlouhou životností a odolností proti povětrnostním vlivům, řasám, slunci i dešti. Ochranné fasádní nátěry chrání váš dům proti novotvorbě s až 12letou zárukou.

Nátěry, které firma používá, jsou vhodné pro akrylátové, silikonové a silikátové omítky – probarvené i zateplené, jsou vhodné na cement, beton či umělý kámen. Díky technice, kterou používají, zvládnou natřít jak panelový dům s libovolným počtem pater, tak i starší činžovní dům.

Jak vybrat nejlepší firmu na čištění fasád?

Než se pustíte do čištění a natírání fasády, měli byste si správně vybrat partnera, který práce provede. Jedině tak budete mít jistotu, že práce dopadne dobře a vy za své peníze dostanete čistou a správně ošetřenou fasádu. Při výběrovém řízení by vás mělo zajímat:

  • jakou technologii firma používá
  • jak čištění fasády probíhá
  • praktická ukázka technologie
  • životnost a garance ochranného systému
  • přesná specifikace funkčních parametrů ochranného systému
  • délka a cena realizace

Na škodu nebude ani to, když si vyžádáte reference s prokázáním funkční dlouhodobé ochrany na jiných projektech.

Zpozornět byste měli v případě, že v nabídce uvidíte, že firma provádí tlakové mytí vodou s tlakem více 60–80 bar, používá přípravky, které obsahují silné kyselé biocidní látky nebo silné zásadité čisticí přípravky. Tyto postupy a látky fasádám škodí, takové firmy tedy raději z výběrového řízení rovnou vyřaďte. Nakonec byste měli víc problémů než užitku a rozhodně by vás náprava přišla draho. Neodborně vyčištěnou fasádu je pak mnohdy potřeba celou vyměnit. A to není zrovna malá položka.

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky