Rozlohou největší pražský městský obvod – Praha 9 – který si Pražané donedávna spojovali hlavně s bytovou výstavbou z 80. let a městskou víceproudou hlavní spojovací třídou mezi Vysočany a Prosekem, se v posledních letech znatelně proměnil a uchvátí svou historií ale i přírodnou.

Nová výstavba, nová Praha 9

Právě díky nové výstavbě, se Praha 9 otevřela nejen novým obyvatelům, ale i projektům a celkově získává nový vzhled. Stará industriální část, která dala vzniknout firmám jako Odkolek, v jehož továrně se začalo péct v roce 1920 a která zásobovala chlebem celou Prahu, se pomalu mění. Prostory bývalých továren se transformují na nové domy a byty, nebo spadají do moderního plánu revitalizace Prahy. Ten dává často vzniknout prostorům pro kulturu, gastronomii nebo vzdělávání. Jedním z takových příkladů je Trafo Gallery, kde se nachází ateliéry a výstavní síň rezidenčních pražských umělců. Vzhledem k množství brownfieldů (starých industriálních budov či celých komplexů, které zůstávají léta prázdná a slouží jako prostory k nové zástavbě) na Praze 9, zde mají v příštích letech vzniknout zcela nové a moderní čtvrti. Například Avia Letňany, areál, ve kterém se dříve vyráběly automobily, by se měl v následujících letech proměnit na zelenou moderní městskou část.

Neznámá zákoutí

Ačkoli si mnozí z nás myslí, že Praha 9 s ničím nepřekvapí, opak je pravdou. Míst k navštívení je na Praze 9 nespočet. Ať už se jedná o přírodní rezervace nebo naučné stezky, či letňanskou rozhlednu nebo park Podviní s členitými cestami, chodníky, tunely a amfiteátrem. Skutečným téměř neznámým pokladem je ale oblast Proseckých skal, kde najdeme řadu podzemních chodeb a jeskyň, kde za první republiky bydlely rodiny chudých dělníků. Oblíbená je také vysočanská cyklostezka, která se díky své vytíženosti bude prodlužovat až do Prahy 14. Moderní umění na Prahu 9 jednoznačně patří. To dokazuje i nový plánovaný tunel ve tvaru lokomotivy Davida Černého, který má spojit dva sousední domy na Pražské Kolbence.

Jak vypadá klasická novostavba?

Moderní developerské rezidence se snaží o propojení obytných prostor s co největším množstvím světla a zeleně. Proto se u těchto nových projektů často setkáváme s slunnými terasami, prostornými balkony ale i zahradami ve vnitroblocích. Pro obyvatele Prahy 21. století je stále důležitější být ve styku s přírodou, pro mladou generaci je klíčový i ekologický ráz bydlení. Zelené, střechy, množství stromů a květin, ale i městské louky pro hmyz se v posledních letech stávají stále oblíbenější. Oproti prvorepublikovým bytům, kterých v Praze najdeme nespočet, je současným trendem i výstavba malých bytů. Ateliéry či garsoniery jsou mezi obyvateli Prahy stále oblíbenějšími. Proto se u novostaveb počítá zejména s výstavbou bytů menších velikostí..

Rezidence i malé domky

Pokud se domníváte, že developerské projekty a nové byty jsou výlučně jen velké moderní bytové komplexy, nenechte se zmást. Právě na Praze 9 najdete i malé moderní a ekologicky udržitelné domky v odlehlé a klidné lokalitě Újezdu nad Lesy. Stejně tak se velké oblibě těší i menší bytové domy, ve kterých najdete deset bytů, ale i příjemnou terasu a balkony.

Jak jste se dočetli, byty na Praze 9 vznikají hlavně v oblastech tzv. brownfieldů. Jejich zastavováním dochází k revitalizaci města, ale mnozí jsou přesvědčeni o tom, že nová výstavba nenávratně ničí genius loci města. Co si myslíte vy o nové městské zástavbě? Preferujete obnovování starých budov jako památek nebo jste zastánci nové a moderní Prahy?

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky