Pohodu si doma dokážete vyčarovat různými způsoby, základem však je čistý a čerstvý vzduch. Pokud bydlíte u rušné silnice či ve velkém městě a nemáte proto tolik možností k přirozenému větrání, může pro vás být řešením větrací jednotka s rekuperací tepla. Jak ji vybrat a správně využít vám napoví následující řádky.

Příjemným překvapením je, že rekuperační jednotky nejsou už dávno výsadou luxusních domů či kancelářských budov. V současné době si můžete pořídit do bytu lokální rekuperaci, která je do malých prostorů ideální.

Lokální pokojové rekuperační jednotky jsou na rozdíl od centrálních rekuperačních jednotek vyrobeny tak, aby dokázaly účinně vyměňovat vzduch v menších bytech či jednotlivých místnostech. Podle toho se tento druh rekuperace někdy nazývá decentrální, protože se instaluje do každé místnosti zvlášť. Jednotky sice dosahují menšího výkonu, ale jsou z hlediska instalace i pořizovací ceny daleko levnější než centrální rekuperace. Často se k nim také sahá v případě rekonstrukcí, při jejich instalaci totiž nemusíte provádět větší stavební práce.

Hlavní výhody rekuperačních systémů

Větrání s rekuperací vám pomůže udržet v domácnosti vysokou kvalitu vzduchu. Díky neustálému přívodu čerstvého vzduchu si tak doma zajistíte čisté prostředí, které ocení především astmatici i alergici.

Rekuperační systémy využívají k předehřátí čerstvého vzduchu z venku teplo z odpadního vzduchu. Díky tomu se snižuje tepelná ztráta při větrání a vy tak ve výsledku ušetříte za vytápění. Kromě toho, že k vám domů bude neustále proudit čerstvý vzduch, sníží se také vlhkost v interiéru a bude se udržovat na stabilní hodnotě. Díky tomu svůj domov ochráníte před vznikem plísní, kterým se ve vlhkých stavbách velmi dobře daří.

Lokální rekuperace – snadná montáž bez starostí

Velkou výhodou pokojových rekuperací je způsob jejich instalace. Centrální rekuperační jednotky se neobejdou bez napojení na rozsáhlý ventilační systém, který musí obsahovat jak přívodní vzduchovod, tak i odvodní vzduchovod. S tím se pojí soustava potrubí, kterým proudí vzduch po celém domě. Oproti tomu k instalaci lokální rekuperace stačí vytvořit odpovídající otvor ve zdi v místě jejího usazení. To je tedy důvod, proč je montáž pokojových rekuperací mnohem jednodušší, a tedy i levnější.

Jak funguje pokojová rekuperace?

Lokální rekuperace od společnosti Zehnder mají vzduchovod, který prochází přímo skrz zeď, pracují v cyklech, a to buď samostatně, nebo v páru. Konkrétní řešení závisí na více faktorech, pokud větráte jednu menší místnost, objedete se s jednou rekuperační jednotkou, pokud potřebujete odvětrat více malých místností, nebo jeden větší prostor, je vhodné použít pokojové rekuperace v páru.

Správné spouštění rekuperačních cyklů zajistíte propojením jednotek s jediným ovládacím panelem.

V závislosti na umístění a požadovaném směru cirkulace vzduchu můžete nastavit rekuperační cykly buď synchronně, anebo tak, aby vždy, když jedna jednotka vzduch přiváděla, druhá ho odváděla.


Pří výběru lokání rekuperace rozhoduje objem místnosti i tloušťka zdi. Proto se při výběru vhodné pokojové rekuperace řiďte velikostí místnosti. Objem místnosti v m³ by neměl být větší, než výrobcem udávaná hodnota průtoku vzduchu rekuperace (m³ /hod). Dále je potřeba vzít v úvahu šířku zdi, které musí odpovídat nastavitelný rozsah teleskopického vzduchovodu. 

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky