Už jste si někdy položili tu filosofickou otázku, co vlastně potřebujeme k tomu, abychom měli kvalitní a spokojený život? Napadne vás asi zdraví, rodinu a naplňující práci. Protože jen díky tomu můžeme být pozitivní a řekneme si, ano, tohle jsme chtěli. Napadne vás cokoliv dalšího, co hodně ovlivňuje život? Asi víte, kam všechny ty otázky směřují. K dobrému bydlení. A určitě to není byt, který jste si vybrali „z nouze“. Ani ten, u něhož jste museli udělat asi milion ústupků. Pokud souhlasíte, je na čase to změnit. Zkuste si představit vysněné bydlení a začněte hledat. Určitě tam někde je.

Základní kritéria dobrého bydlení

Hned vás napadne se soustředit na to, kolik pokojů by byt měl mít, jestli má balkon, vanu nebo sprchový kout. Nejprve se rozhodněte, jaká adresa by pro vás byla nejatraktivnější. Vezměte to hned z několika stránek. Jak dlouho vám bude trvat cesta do práce, dětem do školy, případně na kroužky? Je v dané lokalitě dostatek vyžití, obchody, případně poliklinika a jiné služby? A jak daleko jste za nimi ochotni dojíždět. Pokud máte děti, asi vás bude také zajímat zázemí pro ně – školky, školy, park, dětská hřiště. Lokalita vás bude zajímat, i co se dostupnosti hromadné dopravy týče. Pronájem bytu v Praze s tím asi nebude mít problém, ale nově vznikající čtvrti bývají často téměř odříznuté.

Kolik vás v domácnosti bydlí? Výměra a počet místností jsou také zásadní parametry, které byste neměli opomíjet. Každý člen vaší rodiny potřebuje alespoň malé místo jen pro sebe. Zvlášť až děti porostou. Mohou sice sdílet jeden pokoj, a díky tomu ušetřit nějaký ten prostor. Ale jestliže je to ve vašich silách, pak každému dítěti dopřejte soukromí. Časem poznáte, že to bylo správné rozhodnutí. Mohou mít pokoje propojené mezi sebou dveřmi, aby se mohly navštěvovat. Nebo vymyslet nějaký originální průchod. Jedna větší místnost se dá přepůlit příčkou, a rozdělit tak prostor do dvou menších pokojíků.

Za co se vyplatí připlatit?

Určitě za kvalitní výbavu bytu. V posledních letech se hodně staví ekologické a šetrné stavby, jde o pasivní domy, které nespotřebovávají energii, jsou šetrné k přírodě a mají řadu výhod, které vám usnadní život. Obecně se dá říct, že pokud tím investujete do budoucnosti, pak takové výlohy mají smysl. Jde především o trvanlivost a kvalitu použitých materiálů. Teď zaplatíte víc, ale hodně let pak nebudete muset na nic sáhnout.

Pak je tu otázka luxusu a potřebnosti. Jsou samozřejmě věci, za které platit nechcete. Jako jsou zlaté kohoutky, zbytečně předražený lustr a další předměty. Developerské projekty teď ale fungují tak, že se postaví hrubá stavba, dispozice a zbytek si můžete vybrat sami. Takový prodej bytu v Praze už je mnohem příjemnější než se stěhovat do hotového bytu, co vám nic neříká a musíte se mu přizpůsobit. V každém případě neustupujte ze svých nároků ani požadavků. Najděte si dokonalé bydlení pro váš ideální život. Žijte harmonicky, na místě, které pro vás znamená víc než jen střechu nad hlavou – domov.

Mohlo by se vám líbit:

Bydlení na Praze 7 uspokojí i náročné klienty

Rezidence Dobřichovice: Moderní bydlení v rustikálním hospodářském dvoře

Horní Žižkov ožívá díky úspěšnému projektu Byty na Vackově

Co obnáší pronájem domu?

Jak se změnily hypotéky v roce 2018?

Sháníte halu? Nechte si ji postavit. Na klíč!