Skvrna od kávy na koberci či oblečení, kterou neodstraníte včas, může nadělat pěknou paseku. Proto pro vás máme pár tipů, jak čerstvé i zaschlé skvrny od kávy odstranit. Podle babských rad, když nemáte po ruce vhodný chemický čistič.

Jak vyčistit skvrny od kávy na koberci pomocí ubrousků

Pokud se vám například na koberci nedopatřením objevila skvrna od kafe, která však není příliš velká, při okamžitém zásahu by vám k jejímu odstranění měly stačt obyčejné dětské či kuchyňské ubrousky. Případně nasákavá utěrka nebo alespoň, když ani jedno z výše uvedeného nemáte po ruce, papírové kapesníky.

Ubrousek či kapesník jednoduše přiložte na skvrnu a jemně s ním na skvrnu tlačte, ale nedrhněte. Obzvláště dětské ubrousky jsou hodně savé, takže by měly malou skvrnu bez problému nasát do sebe. Raději si však pro jistotu připravte ubrousků hned několik.

Pokud i po několikátém použití ubrousku na koberci zlstávají mírné stopy po skvrně, připravte si smícháním studené či alespoň vlažné vody s jedlou sodou jednoduchou kašičku, naneste na skvrnu či její zbytky. Nechte působit několik hodin, ideálně přes noc a poté zbytky jedlé sody z koberce vysajte.

Tento postup by měl být dostačující, případně, je-li skvrna větší, poslouží jako první pomoc, než si obstaráte vhodný čistič, a i to se počítá.

 

Jak odstranit skvrny od kávy z oblečení

1) Voda

Pro čištění skvrn od kávy na oblečení stačí při včasném zásahu zpravidla co nejrychleji začít opatrně skvrnu čistit pod tekoucí studenou vodou.

Pokud je skvrna větší a nedá se přeci jen odstranit tak snadno a nemáte po ruce žádný čistič, vyzkoušejte kombinaci stdeuné vody se solí, octem nebo nebo citronem podle instrukcí níže.

2) Sůl

Smíchejte trochu studené či vlažné vody se solí a vzniklou kašičku naneste na skvrnu, nechte 10 minut působit a poté omyjte skvrnu pod tekoucí vlžnou vodou. Čím studenější, tím lépe. Je-li skvrna pryč, oblečení vyperte.

3) Citron

Pokud máte po ruce citron, máte štěstí. Ve většině případů stačí nakapat citronovou šťávu na kávovou skvrnu a po 10-15 miniutách působení ji z oblečení očistěte vlhkým hadříkem nebo pod tekoucí vlažnou vodou. Stopy po skvrně by měly zcela zmiet. Poté vyperte.

4) Ocet

Další možností, jak vyčistit skvrnu od kávy je poněkud méně příjemná, zahrnuje totiž použití octa. Opět platí, že pro odstranění skvrn od kávy z oblečení je zapotřebí nanést ocet na skvrnu a nechat pár minut působit a následně opláchnout studenou vodou. Pokud je skvrna pryč, stačí oblečení vyprat, čímž se zbavíte octového zápachu.

Přečtěte si také:

Foto: pixabay

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj