Japonské zahrady jsou národní chloubou Japonců. Je to vlastně specifický způsob úpravy okrasné zahrady v japonském stylu, který má v Japonsku mnohaletou tradici. V posledních desetiletích se snaží zahrádkáři na celém světě i u nás tento způsob napodobovat.

Hlavním předpokladem je dokonalá harmonie, souznění a citlivé zakomponování jednotlivých prvků. Kromě nejrůznějších dřevin, kamenů a rostlin, které mají v japonské zahradě svou symboliku, jsou typickými prvky také různé sošky a také japonské lampy.

 

Využití japonských lamp v zahradě

Japonské lampy plní v japonské zahradě dekorační úlohu. Jako dekorační prvek však mohou být použity i v jiných okrasných zahradách, které se nesnaží tvářit jako japonské. Japonské lampy mají různé podoby, tvary a velikosti a každý druh se hodí na určité místo. Slouží nejen jako pouhá dekorace, ale také k praktickému osvětlení.

Nejedná se o klasická světla, ale spíše o efektní nasvícení určitého prostoru, jednotlivého prvku v zahradě, případně zákoutí, nebo naaranžovaných či přirozených scenérií. Pokud je budete mít v zahradě více let, obvykle získají přírodní patinu díky mechům a lišejníkům, čímž ještě přirozeněji splynou s okolím a stanou se přirozenou součástí vaší okrasné zahrady.

Podoby japonských lamp

Každá japonská lampa nebo lucerna má podobu, která ji předurčuje k plnění dekorativního účelu v určitém místě. Rovněž jejich pojmenování tomu odpovídá.

  • Rankei je lucerna nakloněná nad vodní hladinou
  • Yukimi patří pod vyšší keře
  • Kasuga je zpravidla dominantou zahrady

Japonské zahradní lampy jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Umělé napodobeniny jsou nevkusnou náhražkou, která do pravé japonské zahrady nepatří. Již samotný tvar silně připomíná miniaturu typické japonské stavby.

 

V zahradě se japonské lampy umisťují nejvíce k vodním plochám, zahradním jezírkům či potůčkům, poblíž můstků nebo v zatáčkách zahradních cestiček.

Přečtěte si:

Mohlo by se vám líbit:

Odhalte všechny možnosti využití party stanu

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Moderní ploty z betonu

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu