Máte malý obývací pokoj? Poradíme vám, jak jej, ale i jakoukoliv jinou místnost ve vašem domě, opticky zvětšit. Je to snazší, než si myslíte.

Barvy. Polovina úspěchu

Jaké barvy dokáží ošálit zrak a vytvořit dojem, že prostor vypadá větší než ve skutečnosti je? Světlé. Na rozdíl od tmavých barev totiž světlo nepohlcují, ale odrážejí, takže místnost vypadá větší.

Světlé by neměly být pouze samotné zdi, ale také podlaha. V případě, že chcete opticky zvětšit prostor nejen v obývacím pokoji, ale rovnou v celém domě, použijte všude stejný odstín podlahy. Odstraněním dveřních prahů nebo rovnou celých dveří, případně náhradou klasických pantových dveří za posuvné, pak bude dojem prostornosti maximální.

Rozměry a umístění nábytku dělají divy

Na světlé barvy se zaměřte také při výběru nábytku do obývacího pokoje. Staré pravidlo také říká, že do malého prostoru patří malý nábytek, a nejlépe v malém počtu. Budete-li se tohoto doporučení držet, jedině dobře.

Stejně tak ale můžete postupovat opačně tak, že si zvolíte jeden velký kus nábytku, obvykle sedací soupravu, který se stane dominantou místnosti. Kolem něj nakonec ještě rozmístíte pár menších kousků – taburety nebo malý konferenční stolek, pokojovou lampu. Místnost bude rovněž působit otevřenějším, vzdušnějším dojmem.  V tomto případě je ale třeba vše dvojnásob promyslet a přeměřit.

Přečtěte si také – téma jak vybrat: konferenční stolek do obýváku

U sedacích souprav, stolů a dalšího rozměrnějšího vybavení dejte přednost modelům na nožkách, celý prostor tak bude působit otevřeněji.

Svou roli hraje také vhodné umístění nábytku. Pokud je to možné, neumisťujte křesla přímo naproti zdi, ale pod úhlem. A snažte se mezi jednotlivými kusy zanechat trochu volného místa. Pokud můžete, neumisťujte pohovku a jiné větší kusy až ke zdi, ale ponechte mezi zdí a nábytkem mezeru, pouhých pár centimetrů udělá s vnímáním prostoru divy. Vzniklý prostor přesto nemusíte nutně ponechat prázdný, za rohovou sedací soupravou vypadá elegantně úzký stůl kopírující tvar pohovky.

Náš tip: Skvělou dekorací do obývacího pokoje je vlastnoručně malovaný obraz. Pomůže vám s ním sada na malování podle předlohy.

Žádné uzavřené skříně, základem je otevřenost

Vyhněte se také velkým uzavřeným skříním a obývacím stěnám, které už tak malý prostor ještě zmenšují. Jestliže se v obývacím pokoji bez úložného prostoru neobejdete, volte spíše otevřené police. Ideálně orientované na jednu, maximálně dvě stěny. Nesnažte se je však zaplnit úplně, kýžený efekt prostornosti by tím utrpěl.

A jestliže přeci jen potřebujete některé věci skrýt, použijte do polic několik menších papírových krabic, do nichž tyto předměty uložíte. Je to praktické a při dobré organizaci a umístění také elegantní. Dobrým pomocníkem je i víceúčelový nábytek jako taburety s úložným prostorem a konferenční stolky s šuplíky.

Nepodceňujte vliv osvětlení

Iluzi většího prostoru dopomůže také dobře umístěné zrcadlo, nejlépe naproti oknu, které zároveň pomůže lepšímu proniknutí přirozeného světla dovnitř místnosti.

Nezapomeňte na správné rozmístění osvětlení. Zkuste v místnosti použít místo jednoho stropního světla několik menších. Při správném rozmístění nejenže opticky zvětšíte prostor, ale rozpoutáte hotovou hru světel.

Už víte, jak zařídit a vymalovat obývák tak, aby působil prostorněji. Teď stačí vše naplánovat a pustit se do úprav. A nezapomeňte si také přečíst Rady, jak vyčistit sedačku.

Náhledové foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj