Aktualizováno. Jak vymalovat obývací pokoj tak, aby působil harmonicky, svěže a moderně? Vyberte správnou barvu.

Obsah:

To, že barvy působí na naši psychiku a utvářejí nám náladu, je všeobecně známo. Podle toho si také volíme oblečení, nábytek, a mnoho dalšího. Jenže jaká je ideální barva pro obývací pokoj?

Zhodnocení současného stavu

Nejdříve ze všeho zhodnoťte, jak váš obývací pokoj vypadá právě teď. Berte v úvahu jeho dispozice, umístění a typ nábytku, ale také také denní světlo přicházející do pokoje.

Do malých obývacích pokojů volte nejlépe světlé odstíny, které prostor opticky zvětšují. Případně využijte aktuálního trendu jedné akcentované zdi s tmavší barvou. Za nejoblíbenější kombinace se dá jednoznačně označit bílá barva + šedá, fialová anebo modrá – pro představu se podívejte do galerie.

Pro ještě větší efekt velkého prostoru zvažte pořízení nábytku na míru, zavěšení televize a nábytku na zeď.

Pokoj s vysokým stropem můžete opticky snížit tmavší barvou. Příliš dlouhou místnost naopak stejně zkrátíte vymalováním protilehlých, kratších zdí.

Výmalbu obývacího pokoje přizpůsobte svému nábytku

V případě, že uvažujete nad kompletní rekonstrukcí pokoje, je pouze a jedině na vás, jakou barvu si zvolíte, a tomu se později v obchodě s nábytkem přizpůsobíte.

Pokud se ale nechcete vzdát svých skříní po babičce a obývacích stěn ze svatby, je nutné je zhodnotit a tomu přizpůsobit odstín barvy, kterou chcete zdi vašeho obývacího pokoje vymalovat.

Barvy do obývacího pokoje inspirace:

Výběr odstínu ovlivňuje také světlo v pokoji

Dále je nutné zjistit, kolik denního světla vám do obývacího pokoje proudí. V případě, že vám do obýváku celý den svítí sluníčko, určitě se nerozhodujte pro světlé barvy jako je žlutá, či oranžová. V takových situacích sáhněte spíše po sytějších odstínech zelené, béžové, nebo kombinaci bílé a červené.

V opačném případě ale volte právě žlutou a oranžovou.

Moderní barvy v obývacím pokoji – jakou vybrat?

Už jsme zhodnotili prostor, denní světlo i nábytek, kdy přejdeme k výběru barev? Právě teď. Držte se zásady, že v jednoduchosti je krása.

Výmalba může být jak jednobarevná, tak samozřejmě kombinovat odstíny. Chcete-li však jít cestou kombinace barev, doporučujeme zvolit jednu dominantní a další jako doplňkovou. Zlaté pravidlo říká, že více než 3 barvy je příliš. Myslete na to tedy. Třetí barva se tedy nejčastěji používá pro doplňky jako jsou lampičky, rámečky, svítidla a podobně.

Kromě neutrální bílé patří dlouhodobě mezi oblíbené odstíny zelené, oranžové, modré, žluté, ale i červené:

Oranžová

Podporuje komunikaci a dobrou náladu, ovšem v poslední době se setkáváme i s názorem, že obyčejná oranžová barva je fádní, nudná a příliš často používaná. Je tedy vhodné použít některý z jejích odstínů, a to například lososovou, okrovou, žlutooranžovou, a další.

Žlutá

Nejenže prostor prosvětlí a zvětší, dokonce zlepšuje náladu, podporuje paměť, dodává energii a zvyšuje aktivitu. Světlejší žlutá pokoj zvětšuje, tmavě žlutá naopak zútulňuje.

Zelená

Zelený obývací pokoj je v módě dlouhodobě. Zelená patří mezi teplé a svěží odstíny, prosvítí tmavé pokoje bez denního světla. Skvěle k ní doplníte nábytek ať už světlé, či černé barvy. Odstín pistáciové a mátově zelené vyžaduje umístění v teplejší místnosti a tmavě hnědý nábytek. Světlounký odstín zelený použijte ve variantě chladnějšího pokoje. Trávově zelená je rovněž barva jara, naděje, regenerace, jistoty a mládí.

Citronově žlutá

Kombinace žluté a zelené. Tento odstín spojuje významy a vlastnosti obou barev a tak rovněž rozsvěcuje pokoj, podporuje aktivitu, a zároveň jako bonus přináší klid, pohodu a teplo. Uklidňuje přetažené nervy a opticky místnost zvětšuje a zútulňuje.

Fialová, šedá, černá, bílá

Posledním trendem je fialový obývací pokoj. Je to barva harmonie a klidu. Fialová v obýváku vypadá perfektně, ať už pouze jako akcentová barva jedné ze stěn, tak i při použití na všech stěnách – tady je ale třeba její použití důkladně zvážit. A doplňky ve fialové rovněž dodají interiéru šmrnc.

Velmi oblíbená je v poslední době také šedá, ale i černá. U šedé však platí, že na rozdíl od barev uvedených výše, tolik nestimuluje radost a mozkovou aktivitu, nenabudí nás tolik jako jiné veselejší barvy.

Černá dokonce připomíná tmu, která nám rozhodně nedá energii k přátelskému hovoru, a relaxaci v její přítomnosti si tolik neužijete. Černou barvu tedy volte pouze v případě doplňků a nábytku.

Nic se ovšem nestane, když zůstanete jen při bílé barvě. Pokud však nechcete celý pokoj bílý, můžete se rozhodnout alespoň pro jednu stěnu. Bílá je stále neutrální barva, které dokonce zvyšuje účinky některých ostatních barev. Opticky zvětšuje prostor a přináší do místnosti více světla.

Univerzální řešení? Tapety na stěnu

Pokud se ale stále nemůžete rozhodnout pro správnou barvu, je pro vás ideálním řešením tapeta.

Tu můžete použít klidně i jen na jednu, nebo dvě zdi, přičemž zbylé zůstanou bílé. Hodí se taktéž za televizní obrazovku, proluky v obývací stěně, za pohovku, nebo výklenek ve zdi.

Setkáte se s nejrůznějším množstvím druhů tapet, kdy si můžete vybrat mezi variacemi barev, tvarů, potisků, ale i materiálů, což je originální už samo o sobě a hravě připoutá pozornost.

Tapetou rovněž nic nezkazíte i v případě již vymalovaného pokoje, kdy můžete oživit holou zeď bez nábytku, nebo prostor nad sedačkou.

Přidejte obýváku barvy i jinak – třeba obrazem

Máte vymalováno či vytapetováno a přemýšlíte, čím novou podobu obývacího pokoje ještě vyšperkovat? Plakáty jsou sice už nějakou dobu pasé, ale nástěnným obrazem do obývacího pokoje nikdy nic nezkazíte. V posledních několika letech vzrůstá především obliba obrazů vyobrazujících postavy a motivy z oblíbených filmů a pop-kultury obecně. Vyhotovených na sololitových deskách, které do moderního obýváku pasují více než klasická plátna.

Enkaustika – obrazy jako žádné jiné

To platí také o expresivních malbách, siluetách postav i nejrůznějších zátiších… V tomto směru se rozmáhá zejména Enkaustika, starověká, znovuobjevená a pro moderní dobu uzpůsobená výtvarná technika malování horkým voskem. Důvodem vzrůstající obliby této techniky je, že enkaustické obrazy mají zcela unikátní vzhled a strukturu, kterou obrazy namalované jinou technikou postrádají. Především si ale dokážete – na rozdíl od jiných techniky – namalovat enkaustický obraz sami, i bez zásadního talentu či zkušeností s malbou. 

Foto: pixabay

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj