Jak vymalovat dětský pokoj? Jak jinak, než barevně a vesele. Je důležité dítěti poskytnout pocit bezpečí a útočiště, které najde právě ve svém pokoji. Jaké barvy by měly nést jeho stěny?

Obsah: Psychologie barev | Galerie | Pro kluka vs. pro holku | Odstín | Nátěr | Pro teenagera

Zeptejte se dítěte samotného, jakou by měl mít jeho pokojíček barvu, ono přece bude v pokoji spát, psát úkoly a hrát si. Zároveň tak dítě dostane šanci konečně něco rozhodnout samotné, takže se bude cítit dospěle a zodpovědně.

Psychologie pro barvy do dětského pokoje

Jistě víte, že psychologie barev hraje v životě obrovskou roli. Klasické teplé barvy, čili červená, žlutá a oranžová, zútulňují prostor, povzbuzují mysl, vyvolávají pocit štěstí a pohodlí, zahřívají. Například žlutá barva podporuje komunikaci, koncentraci, povzbuzuje paměť a dítku se tak bude lépe probouzet do nového dne, či psát úkoly. Pozor však dávejte na příliš sytý odstín, může povzbudit agresi, nebo nespavost. Červená barva dítě taktéž povzbudí, přinese teplo a energii, ale opět pozor, ve větším množství může vyvolávat i agresi.

Dětské pokoje inspirace – fotogalerie

Naopak studené barvy zelená, modrá a fialová mysl spíše uklidní, vyvolá dojem většího prostoru a chladu. Zelená má odjakživa uklidňující účinky a zlepšuje koncentraci, přitom působí hravě, a modrá zklidní dětskou roztěkanou mysl a tělo, podporuje spánek a snění.

Kombinace teplé a studené barvy je fialová. Její odstín určí, která z energií bude převládat a jaké účinky na člověka tedy bude mít. Rozhodně se nepouštějte v dětském pokoji do obyčejné a fádní bílé. Ačkoliv se nám dospělým zdá, že bílá barva je neutrální, v tom případě i ideální do jakéhokoli pokoje, není tomu tak v případě dětských pokojíčků. Pro děti je to nudná barva, která nepřinese žádnou zábavu.

 

Pro kluka či holku?

Je jasné, že se barvy tradičně dělí na klučičí a holčičí, a podle tohoto hlavního kritéria se pokoje taky malují. Děvčata si nejčastěji libují v růžové, červené, fialové, žluté a oranžové, kdežto chlapci ocení odstíny modré a zelené.

Zrovna Vaše dítě ale nemusí být jako většina ostatních, a proto byste s ním měli individuálně probrat jeho oblíbené barvy, a jak by si představoval vzhled svého pokoje. V situacích, kdy v pokoji bydlí děti obou pohlaví, můžete navrhnout kompromis kombinací obou barev (např. žluto-zelené, růžovo-modré), nebo se děti domluví na jedné společné barvě. Taktéž můžete zvolit možnost zakoupit tapety a zbavíte se tak dohadů o volbě barvy a zbytečného nepořádku během malování.

Odstín

Výběr barvy v pokoji nestačí, musíte správně určit její odstín. Ani to není lehká práce, je nutno zohlednit okolní nábytek a lůžkoviny, aby se barvy nekřížily a navzájem si neškodily. Nechceme totiž, aby dětský pokoj vypadal jako cirkusové šapitó, ve kterém je nabito.

Rozhodně nevolte neonové a příliš syté odstíny – ačkoli je dítě může osobně zbožňovat, pro výmalbu v pokoji to není ideální volba. Oči se rychle unaví a barva pak jen dráždí. Pravidlo pestrých barev se vztahuje spíše na hračky, knihy a doplňky a v žádném případě ne na stěny. Ideální jsou pastelové odstíny, které navodí příjemnou atmosféru a pohodu.

Ochrana nade vše

Každé dítě nadevše zbožňuje malování a volná stěna je pro něj obrovská plocha určena k malování. Abyste zabránili zbytečným výpraskům a novému přemalování, určitě zvolte omyvatelné akrylátové barvy. Jejich kouzlo tkví v možnosti otírání vlhkým hadrem a vydrží i několik tisíc omytí, než potřebuje nutně přemalovat. Barvy volte rovněž podle zdravotního měřítka – bez zápachu, bez uvolňování nebezpečných látek a vhodné i pro alergiky.

Co s puberťákem?

S průběhem let se ale mění jak dítě, tak jeho pocity, mysl, koníčky a rovněž pokojíček. V určitém věku požaduje ratolest změnu vizáže jak sebe samého, tak jeho útočiště. Je potřeba spousta místa pro návštěvy lásek a kamarádů, psaní úkolů a učení. Nejde už tolik o barvy, jako spíše zařízení a doplňky, které pak hrají hlavní roli.

Zásuvné police, skříně či postele jsou do takového pokoje ideální. Ovšem musí být sladěny se zbytkem pokoje, hlavně stěnami. Děvčata v pubertě hledají převážně harmonii, oblíbené jsou tak u nich například jemné odstíny růžové a fialové, které doplní o nástěnné tapety či malby, fotografiemi či dokonce obrazy. Chlapci zase potřebují vybouřit své nastřádané hormony pomocí sytějších odstínů modré a zelené v kombinaci s nejrůznějšími plakáty svých oblíbených kapel a žen.

Související:

Náhledové foto: Pixabay | Galerie: MT-nabytek

Mohlo by se vám líbit:

Rohová kuchyně skvěle ušetří místo

Chcete ušetřit při rekonstrukci koupelny? Vyzkoušejte tyto 3 tipy

Jak zařídit restauraci, aby si ji zákazníci oblíbili? Svou roli hraje gastro nábytek

V čem je lepší kuchyně na míru?

Vyplatí se vám domácí infrasauna?

Vasco Doors jsou bránou do vašeho světa