Trampolína

Zajímá vás, jak vybrat trampolínu? Přečtěte si tento článek a zjistěte, jaké typy jsou na trhu. Co by mělo být součástí kvalitní a bezpečné trampolíny…

Nejpopulárnější tvary a rozměryKulatá trampolína

Jde o nejběžnější typ, s jakým se na českých zahradách setkáte. (Zdroj: Test a recenze nejlepších trampolín Arecenze.cz). Pružiny soustředí svou sílu rovnoměrně po obvodu, výsledkem je tendence tlačit skákající osobu blíže ke středu skákací plochy. S ohledem na děti je to spíše ku prospěchu, protože je takto drží v pro ně nejbezpečnější zóně. Dál od okraje, ze kterého by mohly teoreticky spadnout na zem. Byť v případě trampolíny se sítí je riziko minimální, bezpečnost je důležitá i tehdy.

Ze stejného důvodu, je zahradní trampolína menší než 3 m vhodná spíše pro jednu osobu. Dvěma současně se vzájemně hůře vyhýbá a mají tendenci do sebe narážet. To snižuje samotný zážitek ze skákání, ale především může vést k úrazům.

Pokud tedy pořizujete trampolínu s tím, že na ni bude moci současně skákat více osob – přátelé, sourozenci, je pro dva potřebná přinejmenším středně velká trampolína: min. 305, ideálně pak 366 cm.

Menší modely mají logicky také menší skákací plochu i menší pružnost, což výrazně omezuje možnosti trampolíny na prosté skákání prakticky na místě. Obzvláště děti pak takto jednotvárné skákání rychle omrzí. Oplatí se tak sáhnout rovnou po středním rozměru, kde má například dítě větší možnost se “vyblbnout” a současně nehrozí, že z ní během jednoho dvou let vyroste. Na rozdíl od dětské trampolíny, totéž platí samozřejmě i pro ostatní typy trampolín, byť se u nich s dětskými rozměry setkáte spíše výjimečně.

Kruhový tvar sám o sobě dále zajišťuje vysokou pevnost. Celá konstrukce proto může být subtilnější než u ostatních tvarů. To znamená nejen, že je při srovnatelných rozměrech lehčí, takže se snáze přesouvá.

Díky vlastnostem konstrukce se zároveň jedná o nejlevnější trampolíny, jaké jsou k dostání.

Orientační tabulka rozdělení kulatých modelů:

  • dětská trampolína: 96 cm / 150 cm
  • malá trampolína: 180 cm / 244 cm střední trampolína 305 cm / 366 cm
  • velká trampolína: 400 / 427 / 457 / 500 cm a více

Oválná trampolína

Oválné trampolíny se kulatých liší tím, že díky tvaru disponují větší skákací plochou, která je kvůli délce vhodná i pro více osob najednou.

Přestože stále drží, stejně jako kruhová trampolína, skokany blíže ke středu, oválný tvar umožňuje, aby si každý našel svou “zónu”. A v ní si nerušeně skákal. Vícero lidí tak může skákat vedle a dál od sebe. Tím se snižuje pravděpodobnost, že by do sebe mohli narazit.

Oproti kruhové variantě nabízí také delší doskokovou vzdálenost.

A fakt, že jsou již v základu dodávány téměř výhradně ve středních velikostech.

Typicky: 250×340 nebo 300×450 cm 

Mimo to mají také robustnější a těžší konstrukci.

Obdélníková trampolína

Obdélníkové trampolíny jsou rovněž velmi žádané. Od oválných a kulatých se výrazně liší.

Odlišný tvar a rozmístění pružin usnadňují odraz, a tedy dovolují větší skoky. Především ale netlačí skokana ke středu skákací plochy. Při skákání se tak snadno udrží na místě.

Z tohoto důvodu jde o perfektní variantu pro dva a více skokanů, ale i gymnastické a kondiční cvičení na trampolíně…

Její vlastnosti mohou být klíčové i v případě, kdy se rozhodujete koupit trampolínu pro dívku či chlapce. Právě dívky totiž rády provádí celou řadu gymnastických skoků a cviků, které se jim díky vyšší pružnosti trampolíny provádějí snáze. A v podstatě vyžadují přítomnost postranních rohů.

Obdélníková trampolína je tak perfektní volba jak pro dospělé, tak děti, chlapce i dívky.

Pro rodinu s dětmi tedy perfektní volba.

A to i kvůli jednoznačně nejširší nabídce rozměrů. Snáze se tak vyhnete kompromisům ohledně velikosti trampolíny.

Bez ohledu na typ, věnujte pozornost také maximální nosnosti modelu

Potřebný prostor a umístění

Kromě samotných rozměrů je nutné počítat i s dostatkem volného prostoru nad a kolem trampolíny.

Ideální umístění je na trávníku, na rovném terénu, z každé strany alespoň 2 metry volného prostoru. A v nejlepším případě absolutně nic nad ní, rozhodně ne méně než 6 metrů volného prostoru nad celou její plochou – a v uvedené vzdálenosti od trampolíny.

Prvky a příslušenství k trampolínám

Níže najdete seznam jednotlivých základních, ale i doplňkových součástí a příslušenství pro trampolíny. Napoví vám, na co se u jednotlivých částí při výběru trampolíny zaměřit, případně proč by u ní neměly chybět. U každého prvku najdete ještě orientační cenové rozmezí.

Pružiny

Pružiny jsou logicky tím, co určuje pružnost trampolíny, a tedy i to jak vysoko doskočíte… A jejich počet je jedním z důležitých ukazatelů kvality. Čím více pružin vybraná trampolína má – a čím jsou delší, tím lépe.

Cenový příklad: náhradní pružiny pořídíte v závislosti na tom, pro jak velkou trampolínu jsou určeny již v rozmezí 25-45 Kč/ks.

Kryt pružin

Kryt pružin je umístěn po obvodu trampolíny a měl by být silný alespoň 2 cm. Primárně chrání skákající před dopadem na pružiny, a tedy před možným zraněním. Mimo to ale poslouží i jako místo k posezení v přestávkách mezi skákáním.

Pokud není kryt součástí trampolíny, určitě se jej vyplatí přikoupit zvlášť.

Cenový příklad: pro menší modely se cena pohybuje kolem cca 200 Kč. Ochranný Kryt pružin na trampolínu o ⌀ 305 cm či 366 cm, tedy oblíbené rozměry, pak pořídíte běžně v rozmezí 500 – 1000 Kč.

Bezpečnostní síť

Trampolína s ochrannou sítí je nutnost, obzvláště pro děti, zásadně totiž zvyšuje bezpečnost i komfort skákání.

Nejčastěji používané a vysoce kvalitní jsou sítě z polyetylenu (PE), které nejen, že jsou nejodolnější vůči poškození a klimatickým vlivům, jsou také voděodolné, takže téměř bezúdržbové. Plus mají nejdelší životnost.

Ve srovnání s polypropylenovou sítí, která je po všech stránkách méně odolná…, ale levnější, tak vyhrává PE ochranná síť na trampolínu na celé čáře.

Cenový příklad: Samotná ochranná síť na trampolínu o ⌀ 305 cm se nejčastěji pohybuje v rozmezí 700 – 1 300 Kč.

Plachta

Ochranná krycí plachta má trampolínu udržet čistou a chránit ji před vlivy počasí, a tím prodloužit i její životnost. Vyplatí se ji tedy pořídit.

Správná plachta by měla mít drenážní otvory, aby se voda neusazovala na povrchu, ale i UV ochranu.

Cenový příklad: plachta pro kulaté provedení o průměru 150 – 500 cm vychází dle rozměru na cca 200 – 400 Kč.

Rám

Nejlepší dostupnou možností je bezsvárový rám z pozinkované oceli. Případně rám s velmi kvalitně provedenými sváry, v opačném případě mají tendenci se prohýbat a praskat, jde totiž o nejnamáhanější prvek. S povrchovou úpravou chránící proti UV. Nejen, že je pevnější, ale pozinkovaná ocel je navíc odolná proti rzi. Jde tak o provedení rámu s nejdelší životností a v podstatě nulovými nároky na údržbu.

A jak asi tušíte, čím silnější rám je, tím více toho snese. Na druhou stranu pak může být náročné již jednou smontovanou trampolínu v celku přenést. Tehdy se v případě potřeby nejspíš neobejdete bez asistence další osoby či dokonce osob.

U modelů se silnějším a těžším rámem proto raději dopředu a důkladně promyslete, kam trampolínu umístíte. Potencionálně si tím do budoucna ušetříte námahu.

Skákací plocha

Skákací plocha k trampolíně neodmyslitelně patří. A proto byste ji měli věnovat dostatečnou pozornost.

Stejně jako rám či síť, tak i odrazová plocha na trampolínu by měla být především UV odolná. A není na škodu, má-li na sobě vyznačeno nejlepší místo pro odraz. Typicky kruhem, terčíkem či křížem.

Cenový příklad: náhradní skákací plocha na trampolínu se podle její velikosti pohybuje nejčastěji v rozmezí 600 – 1 700 Kč.

Žebřík a kotvící sada

Kvůli bezpečnosti je žádoucí, aby šly schůdky k trampolíně připevnit. A samozřejmě byly dostatečně pevné a odolné.

Pro venkovní trampolíny je kotvící sada více než užitečným příslušenstvím, zajistí její stabilitu i za větrného počasí a máte díky tomu jistotu, že vám nikam nikam “neuletí”. A nebudete ji muset nahánět po zahradě a pracně přesouvat zpět na původní místo.

Cenový příklad: schůdky a kotvící sadu pořídíte zvlášť ve stejném rozmezí cca 300-500 Kč. 

Mohlo by se vám líbit:

Odhalte všechny možnosti využití party stanu

Květináče, které se vám budou jistě líbit

Večery na terase za chladného počasí zpříjemní infra topidlo

Moderní ploty z betonu

Podle čeho vybírat zahradní nábytek?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu