Správná velikost povlečení či prostěradla je zcela zásadní pro kvalitní a pohodlný spánek. Při výběru ložního prádla však narazíme na spoustu různých velikostí a čísel. Jak postupovat, abychom šli do obchodu či e-shopu na jistotu?

Rozměry povlečení přikrývky

Vemte do ruky metr a peřinu pečlivě změřte. Nelekněte se, pokud bude o 5 cm kratší, než jsou standardní rozměry povlečení. Je to běžné, protože to usnadňuje povlékání a obecně se doporučuje, aby měla přikrývka uvnitř povlečení trošku místa.

Nejběžnější velikost povlečení přikrývky je 140 x 200 cm, případně 140 x 220 cm, po které pravděpodobně sáhnou dlouháni. Čím dál větší popularitě se těší také tzv. francouzská povlečení o velikosti 200×220 cm pro velké peřiny na dvoulůžko. Ty využijí především partnerské páry nebo rodiny s dětmi, které se spolu rády tulí pod jednou peřinou.

Jakou zvolit velikost povlaku na polštář?

Povlečení na polštář je většinou součástí celého setu, který obsahuje také povlak na peřinu. Obvyklé jsou rozměry 70 x 90 cm nebo 80 x 90 cm. Před nákupem si tedy přeměřte velikost svého polštáře. Pokud máte atypickou velikost nebo třeba zdravotní polštář, nechte si povlak ušít na míru – jde o službu, kterou dnes nabízí spousta obchodů i e-shopů.

Druhy a rozměry prostěradel

Pokud vybíráte prostěradlo, budete opět potřebovat znát přesné rozměry vaší matrace, a to její délku, šířku i tloušťku. Máte-li matraci obvyklé tloušťky (do 20 cm), můžete vybírat z běžných prostěradel určených pro velikost vaší matrace. Pokud je tloušťka větší, je nutné volit speciální prostěradlo.

Napínací prostěradla s gumou se neoznačují rozměry prostěradla jako takového, ale rozměry matrace. Nejčastějšími rozměry jsou tedy 90 x 200 cm (jednolůžko) a 180 x 200 cm (dvojlůžko). Pro extra velké postele koupíte prostěradlo 200×220 cm.

Pozor si dejte při výběru bavlněné plachty bez napínací gumy, kterou stačí přehodit přes lůžko. U té odpovídá číselný údaj skutečnému rozměru plachty. Pokud máte matraci o rozměru 90 x 200 cm a o výšce do 20 cm, prostěradlo pro tuto matraci by mělo mít rozměr alespoň 140 x 240 cm. Protože se plachta zakládá pod matraci, musí být vždycky o něco větší.

Mohlo by se vám líbit:

Čím se řídit při výběru povlečení?