Lustry už dávno nepatří jen obývacím pokojům. Doplňte jimi i svou kuchyň či jídelnu a vytvořte tak opravdu pohodovou atmosféru pro vaření a lahodné stolování s rodinou a přáteli.  

Dokonalé lustry slouží jako detail, který upoutá na první pohled. Neodpírejte si je proto ani v kuchyni a jídelně. S jejich neustále se rozšiřující nabídkou klasických i moderních stylů budete mít u nákupu spousty možností, proto jsme pro vás připravili základní tipy, které vám pomohou zúžit výběr pouze na ty správné kousky.     

Vybírejte podle pravidel

Kromě stylu a barevnosti byste se při výběru lustru měli zaměřit na tři hlavní faktory: velikost svítidla, směr světla a možnosti ovládání. 

Velikost a výška lustru

Pokud je váš lustr příliš velký nebo naopak moc malý, mohl by pokoj působit nevyváženě. Proto používejte „pravidlo palců a stop“, které vám zaručí, že lustr bude mít správnou výšku i velikost:

  • Změřte si délku a šířku pokoje ve stopách (1 m = 3,3 stop) a tyto dvě čísla sečtěte.
  • Součet čísel by měl být průměrem lustru v palcích (1 cm = 0,4 palců). 

Ideální lustr do kuchyně vysoké 2,5 m a široké 5,5 m má tedy průměr 66 cm. Vypočítáme ho jako součet délky a šířky pokoje ve stopách (2,5 m + 5,5 m) x 3,3. Vyjde nám výsledek 26,4 stop. Toto je ideální průměr lustru v palcích, v centimetrech tedy 26,4 palců / 0,4 = 66 cm. Náš výpočet je, samozřejmě, pouze obrazný, ale dá vám představu, jakou proporci by měl mít lustr k velikosti vašeho pokoje.  

Pokud vybíráte lustr nad jídelní stůl, měl by jeho poloměr dosahovat polovinu až třetinu šířky stolu, jeho spodní část má viset ve výšce zhruba 75 – 90 cm od vrchní části stolu. 

Směr světla a ovládání

Směřování světla je také velmi důležité. Není totiž nic horšího, než večeřet s pocitem, že vám světlo pálí přímo do očí. Záleží tedy na tom, zda jsou žárovky v lustru odkryté nebo zakryté stínícími prvky. V prvním případě byste měli zvážit ovládání pomocí ztmavování, které vám umožní ztlumit světla na přijatelnou intenzitu či dokonce změnit jejich barvu.  

Pouze lustr nestačí

Navzdory jeho důležitosti v místnosti je názor, že lustr zavěšený v centru pokoje stačí k jeho kompletnímu nasvícení, klíčem k nesprávnému osvětlení. Na lustry musíte pohlížet spíše jako na dekorativní prvek, který musí být doplněný o další světla. Například v kombinaci s nástěnnými svítidly a vestavěným osvětlením docílíte zdůraznění prostoru, stěn i nábytku či dizajnových detailů. Více o tomto tématu se dozvíte v článku na webu iDnes: https://www.idnes.cz/bydleni/energie/jediny-lustr-uprostred-pokoje-zabijak-oci-a-socialisticky-lapac-prachu.A101029_213010_uspory-energii_web.

Trendy, se kterými nešlápnete vedle

Pokud zařizujete moderní kuchyň nebo jídelnu, zvolte lustry v čistých křivkách s minimálními dekoračními ornamenty. Popularitu si vysloužila hlavně chromová či niklová provedení. Sáhnete-li po bronzu, vytvoříte ladný přechod mezi tradičním a moderním dizajnovým stylem. Nezapomínejte však v první řadě lustr doladit k ostatním prvkům vaší domácnosti.

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj