Jakmile se vám podaří využívat méně elektrické energie, ušetříte. A to nejen svou peněženku, ale také planetu a životní prostředí. Existuje mnoho způsobů, jak toho docílit. A my vám ukážeme, které to jsou!

Denní světlo

Opravdu potřebujete neustále svítit, i když se rozednívá? Pokud si zrovna nečtete, můžete klidně zhasnout. Vaším očím stejně více vyhovuje přirozené denní světlo. Stejně tak, pokud se díváte na televizi nebo sedíte u počítače, zhasněte. Pracovní stůl můžete přesunout těsně pod okno, abyste na svou práci během dne viděli stejně dobře, jako s umělým světlem.

Žárovky

Značná většina z vás dosud vlastní typické žluté žárovky. Nejen, že častěji praskají, ale také spotřebovávají více elektřiny. Vyměňte je raději za LED žárovky. Sice za ně zaplatíte více peněz, ale vydrží vám hodně dlouho a snížíte svou spotřebu.

Méně spotřebičů

Zkuste zredukovat počet spotřebičů ve vaší domácnosti. Snažte se jich vlastnit co nejméně. Například televizi můžete snadno nahradit počítačem, který je mnoho účelový a stejně ho má většina lidí doma. Pak je tu sušička prádla. Další spotřebič, který vás stojí mnoho peněz. Přitom můžete prádlo sušit hezky venku na sluníčku. Nahrazení je také vhodným tipem. Neefektivní sporák na plyn či starou elektrickou troubu lze nahradit indukční deskou.

Voda

Neplýtvejte zbytečně teplou vodou. Chcete-li zajít ještě dál, sprchujte se ve vlažné nebo studené vodě. Ušetříte za ohřev vody.

Topení

Když vám je zima, neběhejte hned otáčet kolečkem hlavy radiátorů. Místo toho si spíše oblékněte mikinu navíc. Především v zimě je zbytečné vytápět všechny místnosti naplno, a to i v případě, že je zrovna ani neobýváte.

Odpojujte, vypínejte

Necháváte vaše spotřebiče zapojené, i když je nepoužíváte? Běží váš počítač celý den, i když u něho nejste? Přicházíte tak o spoustu peněz. Ledničku a mrazák vypojit nemůžete. Počítač, varnou konvici, kávovar, rádio nebo televizi ano. Ušetřit na elektřině skutečně nemusí být tak složité, jak se zdá.

Mohlo by se vám líbit:

Nejen veřejné LED osvětlení změní vaši obec

Jak navrátit výkon spotřebičům? Pomohou náhradní díly a filtry

Jak na výběr hrnců a dalších domácích potřeb do kuchyně?

Jak na chudobu?

Jak postupovat při nastřelování kolimátoru

EET kontrola může nečekaně překvapit každého podnikatele. Co se v takových případech bude dít?