Před samotným začátkem topné sezóny je nezbytné zaměřit se na jednotlivé prvky otopného systému. Pokud chcete snížit náklady na vytápění, pravidelně kontrolujte radiátory, ventily a plynový kotel, a to minimálně jednou ročně.

Zatímco na revizi kotle potřebujete odborného technika, který má složené i revizní zkoušky, údržbu radiátorů zvládnete bez problémů sami. V následujících řádcích vám tedy prozradíme jednotlivé kroky, jak se na nadcházející topnou sezónu důkladně připravit.

Revize plynového kotle

V první řadě je důležitá revize plynového kotle, a to hned z několika důvodů. Zvýšíte samotnou bezpečnost provozu a současně zlepšíte spalování, což je spojeno s nižší spotřebou plynu. Podle zákona máte povinnost podrobovat kotel revizím jednou za tři roky, ať už jste fyzická, nebo právnická osoba. Odborníci, ba i samotní výrobci apelují na to, abyste si technika pozvali každý rok buď před zahájením topné sezóny, či na jejím konci. Záleží, co nejvíce vyhovuje vám.

V rámci revize kotlů technik zkouší, případně i vymění opotřebované součástky. Velice namáhané je například těsnění. Vystaví vám protokol o provedení revizní kontroly, jenž je potřebný v případě vzniku pojistné události spojené se závadou plynového kotle.

Tlak v radiátorech a odvzdušnění

Dále přistupte ke kontrole tlaku a těsnosti otopné soustavy, rozvodů tepla i topného tělesa. Případné netěsnosti totiž způsobují pokles tlaku, a potom radiátory nepracují tak, jak by měly.

V neposlední řadě je častý problém zavzdušnění radiátorů. Vzduch se do radiátorů dostává i přes miniaturní netěsnosti, a potom je vytápění neefektivní. Jestliže se vám tedy zdá, že máte v interiéru zimu, přestože už topíte, často za tím stojí právě zavzdušnění.

Čisté radiátory

Prach a další nečistoty, jež se během léta usadily na radiátorech, zvyšují spotřebu plynu. Po odvzdušnění je tedy rovnou vyčistěte navlhčeným hadříkem.

Mohlo by se vám líbit:

Kvality pohovek Natuzzi Editions a Natuzzi Italia

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky