Před samotným začátkem topné sezóny je nezbytné zaměřit se na jednotlivé prvky otopného systému. Pokud chcete snížit náklady na vytápění, pravidelně kontrolujte radiátory, ventily a plynový kotel, a to minimálně jednou ročně.
Zatímco na revizi kotle potřebujete odborného technika, který má složené i revizní zkoušky, údržbu radiátorů zvládnete bez problémů sami. V následujících řádcích vám tedy prozradíme jednotlivé kroky, jak se na nadcházející topnou sezónu důkladně připravit.
Revize plynového kotle
V první řadě je důležitá revize plynového kotle, a to hned z několika důvodů. Zvýšíte samotnou bezpečnost provozu a současně zlepšíte spalování, což je spojeno s nižší spotřebou plynu. Podle zákona máte povinnost podrobovat kotel revizím jednou za tři roky, ať už jste fyzická, nebo právnická osoba. Odborníci, ba i samotní výrobci apelují na to, abyste si technika pozvali každý rok buď před zahájením topné sezóny, či na jejím konci. Záleží, co nejvíce vyhovuje vám.
V rámci revize kotlů technik zkouší, případně i vymění opotřebované součástky. Velice namáhané je například těsnění. Vystaví vám protokol o provedení revizní kontroly, jenž je potřebný v případě vzniku pojistné události spojené se závadou plynového kotle.
Tlak v radiátorech a odvzdušnění
Dále přistupte ke kontrole tlaku a těsnosti otopné soustavy, rozvodů tepla i topného tělesa. Případné netěsnosti totiž způsobují pokles tlaku, a potom radiátory nepracují tak, jak by měly.
V neposlední řadě je častý problém zavzdušnění radiátorů. Vzduch se do radiátorů dostává i přes miniaturní netěsnosti, a potom je vytápění neefektivní. Jestliže se vám tedy zdá, že máte v interiéru zimu, přestože už topíte, často za tím stojí právě zavzdušnění.
Čisté radiátory
Prach a další nečistoty, jež se během léta usadily na radiátorech, zvyšují spotřebu plynu. Po odvzdušnění je tedy rovnou vyčistěte navlhčeným hadříkem.