Pokud jste si pořídili nový kolimátor, symbolizuje důležitý krok jeho správné nastřelení. Tápete v tom, jak postupovat? Přečtěte si náš článek, s jehož pomocí budete tuto problematiku ovládat alespoň teoreticky. A pak se můžete pustit do samotné praxe.

Lovecká zbraň vs. útočná puška

V prvním kroku je potřeba si ujasnit, na jakou zbraň budete kolimátor instalovat. Pokud instalujete kolimátor na loveckou zbraň, vyplatí se jej osadit na nízkou montáž.

Pokud na druhou stranu instalujete kolimátor na útočnou pušku, můžete ponechat montáž lower 1/3 co-witness (případně zakoupit montáž ¼ absolute co-witness). 

Pusťte se do montáže

Nejprve bude potřeba přimontovat kolimátor na montážní lištu. Vždy si přitom dobře zkontrolujte, zda je zbraň vybitá. Podle zvoleného kolimátoru bude následně nutné přistoupit k dotažení. Jestliže máte fixní montáž, povolte šroub montáže, aby bylo možné kolimátor nasadit na rail. 

Dotáhněte šroub

Nyní přichází na řadu dotažení šroubu montáže. K tomu vám poslouží přiložený TORX klíč. Dotahujte, dokud neucítíte odpor. Nikdy jej neutahujte na maximum, mohli byste montáž poškodit.

Každý kolimátor by měl být již z výroby vynulovaný a jeho záměrná osa by se měla blížit dráze střely. Abyste posunuli osnovu kolimátoru, je třeba otáčet s rektifikačními šrouby. Ty osnovu posouvají podle toho, jakým směrem otáčíte. 

Můžete začít střílet

Nyní se již blížíte do finále a můžete začít střílet. Pamatujte si, že při nastřelování je vhodné přihlédnout k matematice. 

Kolimátor totiž pracuje se stupni úhlové minuty MOA. 1 MOA přitom odpovídá 1/60 stupně, což na 100 m představuje 29,1 mm. Kolimátory Holosun používají na jedno kliknutí skok 0,5 MOA. z toho lze jednoduše usoudit, že jedno kliknutí posune zásah o 14,55 mm na 100 m. Na základě toho je tedy potřeba správně pootočit rektifikačními šrouby. 

Zkušební střelba

Na závěr se již můžete pustit do zkušební střelby. Pokud nástřel není v pořádku, ještě jej jemně dolaďte. Zároveň jej nyní můžete velmi snadno nastřelit na 50 nebo 100 metrů místo 20. Je to jen na vás. 

Více informací ze světa kolimátorů najdete na www.holosun.cz.

Mohlo by se vám líbit:

Rekvalifikační kurzy v Praze: Aktuálně si lze zvolit kurz účetnictví

Vyberte si zlato jako svou investici a nebojte se inflace

I vy se můžete stát malíři, i když třeba s malou pomocí

Nejen veřejné LED osvětlení změní vaši obec

Jak navrátit výkon spotřebičům? Pomohou náhradní díly a filtry

Jak na výběr hrnců a dalších domácích potřeb do kuchyně?