Útulný a pěkný interiér snadno vykouzlíte pomocí kvalitních bytových doplňků. Trendem poslední doby se stal kusový koberec, který dokáže s vaším domovem udělat hotové divy! O kvalitní koberec byste se však měli také náležitě postarat, aby vám dlouho vydržel.

Vedle kusových koberečků se odehrál i velký posun v designu koupelnových předložek. Vybírat tak můžete z nejrůznějších tvarů, designů a zpracování. Vedle toho byste však při výběru neměli zapomínat ani na kvalitu materiálu. Nejčastěji se pro výrobu předložek do koupelny a kusových koberečků používá akryl, polyester a přírodní materiály, jako je bavlna. Materiál totiž kromě délky životnosti rozhoduje i o způsobu údržby.

Akryl

Asi nejčastěji se koberce vyrábí z akrylu, ten se totiž velmi dobře udržuje čistý. Kromě toho se vyrábí i ve velkém množství barev, lze z něj tedy vyrobit koberec v nejrůznějších barevných kombinacích. Díky tomu se hodí akrylové koberečky do všech místností ve vašem bytě či domě. Své místo najdou v koupelně, obýváku i dětském pokoji.

Je pravděpodobné, že váš kobereček bude z počátku pouštět vlas, je to zcela běžné a po 3 až 4 měsících to ustane. Aby vám koberec, rohožka nebo předložka dlouho vydržely, vždy je vysávejte po směru vlasu a nepoužívejte vysavače s rotačními kartáči. Ty by totiž mohli poškodit strukturu koberce.

Když kobereček polijete, použijte savé utěrky na odsání tekutiny, ale nikdy skvrnu netřete ani nekartáčujte. Při čištění postupujte od kraje skvrny do středu, tím zajistíte, že se skvrna nerozmaže.

Ručně tuftovaný kobereček s vysokým vlasem neperte v pračce, po kontaktu s vodou by mohl zplstnatět. Ty s klasickou výškou vlasu do pračky čas od času hodit můžete, mezi jejich vlastnosti patří i rychlé usychání, jsou proto perfektní i jako podložky do koupelny.

Polyester

Polyester propůjčuje kobercům jasnost a stálost barev a navíc vám nabídnou i jemnost a měkkost. Nemusíte se tedy bát, že by i po delší době koberec ztrácel svůj originální vzhled. Polyester je také odolný proti skvrnám rozpustným ve vodě.To jsou všechno vlastnosti, které z polyesterových koberečků dělají perfektní předložky před postel či gauč, protože na ně často stoupáte bosou nohou.

Kromě toho v obýváku se často může něco rozlít a bude potřeba koberec čistit i proto je polyesterový koberec jasnou volbou, velmi dobře se udržuje. Pravidelně ho vysávejte (alespoň jednou týdně), okamžitě odstraňujte skvrny a pravidelně ho hloubkově čistěte.

Pravidelným vysáváním odstraníte nečistoty dříve, než proniknou do vlasu koberce a poškodí vlákna. Při hloubkovém čištění koberce odstraníte veškerou zašlapanou špínu, jen si ohlídejte, že je čisticí přípravek pro váš koberec vhodný. Pro jistotu se podívejte na informace, které dostanete s koberečkem od výrobce.

Bavlna

Bavlněné koberce jsou skvělou volbou pro interiéry s přírodními prvky nebo do místností v rustikálním i moderním stylu. Údržba bavlněných koberečků je sice trochu náročnější než těch akrylových či polyesterových, ale bavlněné vlákno je velmi hebké, a proto ho jistě oceníte hlavně v koupelně.

Bavlněné koberečky i předložky však můžete prát v pračce. Jen si musíte ohlídat správnou teplotu, aby se nepoškodila protiskluzová vrstva. Přesné informace o údržbě najdete na letáčku od výrobce s těch byste se měli držet.

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj