Plánujete větší rekonstrukci domu a nevíte, kde začít a co všechno k tomu budete potřebovat? Velmi záleží na tom, do jakých konkrétních prací se chcete pouštět, ale obecné schéma je shodné víceméně pro jakoukoliv rekonstrukci. Na co se tedy připravit a jak jdou za sebou jednotlivé kroky? To vám poradí tento článek.

Připravte si orientační plán

Před samotným zahájením rekonstrukce si dopředu promyslete, co všechno chcete předělávat. Jestli půjde například jenom o novou kuchyni, úpravu koupelny či víceméně kompletní rekonstrukci od střechy až po podlahu. Pokud se budou práce týkat více místností, připravte si rozpočty ideálně pro každou z nich.

Promyslete rozpočet a zařiďte financování

Pokud se chcete do rekonstrukce kuchyně či celého domu pustit svépomocí, prvním krokem by vždy měla být důkladná analýza jednotlivých položek včetně ceny. Díky položkové kalkulaci si uděláte lepší přehled o tom, kde jsou výdaje největší a na čem naopak ušetříte.

V rámci větších rekonstrukcí většinou není možné mít dostatek vlastních financí pro pokrytí všech výdajů. Tehdy se vyplatí uvažovat nad financováním. Vhodný úvěr vybírejte podle toho, na jakou maximální částku potřebujete dosáhnout. Existují totiž půjčky bez nutnosti zástavy až do řádu několika stovek tisíc korun. V případě dražších rekonstrukcí se však budete muset poohlédnout po určitém typu hypotéky či úvěru ze stavebního spoření, kde může být reálné dosáhnout na vyšší částky.

Časové schéma prací

Jakmile máte vyřešené financování, připravte si časový rámec jednotlivých prací. V případě, že některé úkoly zadáte firmě, nebo si budete zvát jednotlivé řemeslníky, je dobré vědět, kdy zhruba budete jejich služby potřebovat a v jakém úseku se budete práci věnovat sami.

Smlouva s firmou

Pokud máte zařízenou firmu či řemeslníka, vyplatí se uzavřít smlouvu o dílo, kde bude jasně specifikované datum, do kdy má být všechno dokončené a jaké práce spadají do zadaného úkolu. Tento dokument se vám může hodit v případě reklamace či nečekaných situací při zpoždění. Není výjimkou, že za zpoždění mohou být účtovány sankce, protože dodržení termínu rekonstrukce mnohdy navazuje na stěhování.

Počítejte s možným zdržením a komplikacemi

Ještě předtím, než si budete moci užívat krásný výsledek v podobě podařené a kompletně dokončené rekonstrukce rodinného domu, musíte se připravit na možné komplikace. Nastat nemusí a všechno může jet podle plánu, ale většinou se objeví nové nedostatky, zdržení, problémy s materiálem a další drobnosti, které budete muset průběžně řešit. Dejte si tak zhruba alespoň jeden měsíc časové rezervy pro případné stěhování a výpověď ze současného bydlení, ať se nedostanete do situace, kdy budete muset bydlet na staveništi.

Mohlo by se vám líbit:

Vybíráme křesla do obývacího pokoje

Z celuloidu se nejprve vyráběly biliárové koule, teprve později se ukázal být užitečným i pro další účely

Příprava kávy french press má jednu důležitou zásadu

Geodetické práce odborně a kvalitně

Začínáme udit – rady a tipy pro úplné začátečníky

V Praze 10 roste osobitý rezidenční projekt Malešický háj