Dům se zahradou, auto pro celou rodinu a co ještě? Rodině s dětmi, která bydlí na okraji města v domečku s kouskem zeleně se hodí nejenom vůz, aby rodiče i početným potomstvem přepravil kamkoli si zamanou, ale i další praktická věc pro život: karavan. Není lepší varianta dovolené, než jet po své vlastní ose a zastavit tam, kde se vám líbí. Spoléhat se na pohostinnost a kvalitu hotelů nemusí být vždy nejlepším řešením. Někdy nevyhovuje poloha, jindy servis, zkrátka je to složité. Nejlepším řešením je mít svůj vlastní hotel na kolečkách za sebou. Základem je pořídit si tažné zařízení na auto.

Utáboříte se, kde se vám líbí

Uvedený krok se rozhodně vyplatí, protože odvézt celou rodinu někam na dovolenou jenom s autem není tak jednoduché. Musíte mít při ruce spoustu věcí, auto není nafukovací. Navíc hotely a destinace v prospektech a ve skutečnosti se mnohdy mohou značně lišit. K vašemu zklamání můžete zjistit, že se vám vybrané místo pobytu vlastně vůbec nelíbí a co teď? Máte v něm zaplacený týdenní nebo dokonce čtrnáctidenní pobyt a co s tím? Změnit už to nemůžete. Zato když máte za svým vozem karavan, vyberete si lokalitu a jedete. Můžete zastavit a utábořit se tam, kde se vám to líbí a samozřejmě je to povoleno. Jste velmi operativní. Místo svého pobytu můžete klidně podle potřeby změnit, poznávat více míst. Vždy máte přitom s sebou veškerý komfort, který potřebujete. Nemusíte se spoléhat na nikoho a na nic.

Výbava přímo od výrobce

Musíme ale podotknout jednu velice důležitou věc, abyste si mohli užívat servisu a pohodlí spojeného s karavanem, potřebujete mít možnost, jak ho zapojit ke svému vozu. Bez tažného zařízení Rameder to prostě nepůjde. Jak ale zajistit, aby váš vůz disponoval tím správným a vhodným tažným zařízením pro vaše účely? Jednou možností je myslet na to už při nákupu vozu. Pokud v dohledné době přemýšlíte o obměně svého vozového parku, není od věci zaměřit se i na to, zda je možné vybrat model auta, který bude vybaven tažným zařízením už od výrobce. Samozřejmě takové existují. Mnohdy se vše řeší tzv. výbavou za příplatek, kterou vám namontuje výrobce, než si svůj nový vůz odvezete domů. To je nejkomfortnější.

Potřebujete znát pravidla

Na druhou stranu máte-li zánovní vůz, který vám dlouho a dobře slouží a vzhledem k jeho výbornému technickému stavu – samozřejmě zaručenému vaší pravidelnou péčí – ještě určitě nějaký ten pátek sloužit bude, je rozhodně nesmysl měnit vůz jenom kvůli tomu, že k němu potřebujete tažné zařízení. V takovém případě se dostává do hry dodatečná montáž. Může být trošku složitější, ne všechny vozy montáž tzv. koule umožnují, ale u většiny značek a typů se to dá zvládnout.  V tom případě ale musíte znát pravidla montáže tažného zařízení. V opačném případě totiž riskujete, že se dopustíte chyby, a tu by vám policisté při silniční kontrole rozhodně neodpustili. Tažná zařízení bývají v hledáčku jejich pozornosti, a pokud s ním budete mít něco v nepořádku, osladí vám to to nepříjemnou pokutou.

O normy jde především

Základní zásadou je skutečnost, že tažné zařízení musí odpovídat evropské i české normě EU č. 94/20/ES EHK 55. Nese-li tažné zařízení uvedené označení, máte jistotu, že je normované a plně odpovídá všem standardům. Za další musíte mít typový list. Dostanete ho od prodejce přímo při prodeji. Bez typového listu od něj rozhodně neodcházejte. Další důležitou listinou je protokol o odborné montáži tažného zařízení. To vám poskytnou jedině renomované autorizované servisy, které se na tyto práce zaměřují. V neposlední řadě nesmíte zapomenout ani na to, že tažné zařízení musí být zapsáno v technickém průkazu vašeho vozidla.  Nesmí tam chybět ani údaje z typového listu. Jestliže vás zastaví policista, vy budete mít na autě namontované tažné zařízení, ale nebudete ho mít v technickém průkazu, koledujete si o problém. Potíže s policií budete mít i tehdy, když budete mít tažné zařízení na voze, a přitom nemáte karavan připojen, v takovém případě musíte zařízení sklopit či odmontovat. Podstatná je i maximální hmotnost karavanu. Pro řidiče s průkazem skupiny B je to 750 kg, případně nesmí hmotnost celé soupravy překročit 3500 kg. Nebojte se, pokud pravidla a normy splníte, můžete na silnici vyjet i s takovouto kuriozitou s přívěsem.

Mohlo by se vám líbit:

EET kontrola může nečekaně překvapit každého podnikatele. Co se v takových případech bude dít?

Potřebujete zajistit servis kolem svého domku? Potom oceníte tažné zařízení

4 kritéria, podle kterých vybrat odborníky na úklid firmy

Mobilní plachtové haly mají všestranné využití!

Nalezněte s námi ty nejúžasnější a architektonicky nejkrásnější kasina na světě

Poslední šance požádat o kotlíkovou dotaci